A hónap elején kerültek elő a 2. világháború után lebontott régi Szent János Kórház darabjai a felújítás alatt álló Széna téren. A régészeti felfedezés persze új arcot adott a terveknek is.
A régi Szent János Közkórház 1713-ban jött létre, a három évvel korábbi pestisjárvány idején épített karanténépületet, vagy ahogy akkor hívták, veszteglőházat alakították át gyógyítási célra a mai Széna téren. Kicsivel több, mint 100 évvel később, vagyis 200 évvel ezelőtt pedig tovább bővítették, Boulandt József és Eckermann József tervei szerint.
Ezután már Polgári Városi Kórházként működött, az 1730-as években épült kápolnája előtt ekkor jelent meg az a Nepomuki Szent János-szobor, melynek oszlopából most felbukkant egy darab.
1932-ben a Székesfőváros Dunajobbparti Szeretetotthona nevet kapta a közkórház, amely egészen Budapest ostromáig, az 1944-45-ös télig működött. Akkor szerzett sérüléseit nem orvosolták, inkább lebontották, és 1949-ben a kápolna maradványaival együtt teljesen eltüntették, híre-hamva sem maradt.
A régi Szent János Kórház oszlopának darabjai, a Nepomuki Szent János szobor tartóoszlopának töredéke, illetve az alapfalak maradványai kerültek elő az ásatásoknál a Széna téren. Ezeket nem viszik múzeumba, az eredeti helyszínen tervezik kiállítani – közölte akkor Őrsi Gergely polgármester.
Erre még a Budapesti Történeti Múzeumnak is rá kell bólintania. A tervezett fejlesztés egyébként folytatódik a téren, az egykori Volán-buszpályaudvar helyén készül az új fákkal és cserjékkel beültetett emlékpark, amely 1956 mellett a magyar történelem több pillanatát is felidézi majd.
A mostani leletek miatt úgy alakítják át a terveket, hogy megidézzék a régi kórház körvonalait. A most előkerült részleteket is oda kívánják helyezni, ahol az ostrom előtt álltak – árulta el Dévényi Tamás Ybl-díjas építész.