Földvári-Oláh Csaba Apály című regényének könyvbemutatóján jártunk kedden Pesthidegkúton, a Klebelsberg Kastélyban. A könyvbemutatón Pusztai Erzsébet orvos coach és Feledy Botond külpolitikai szakértő hozta közelebb a résztvevőkhöz azt az egzotikus világot, amelyet a negyedik regényében írt meg Földvári-Oláh Csaba. Az Apály a Scolar Kiadó gondozásában jelent meg.
A családias hangulatú könyvbemutatón Pusztai Erzsébet orvos coach a regény női főszereplőjének motivációját elemezte. Az asszony nem képes elfogadni, hogy férje meghalt, és a keresés szálai Irakba vezetik őt. A nagy utazás hatalmas önismereti utat is jelent. Feledy Botond külpolitikai szakértő az arab világ és Irak társadalmi, politikai helyzetét vázolta fel. A könyvbemutatót követően interjúra kértük fel Földvári-Oláh Csabát.
Ügyvédként mikor lett az írás fontos az életében?
Mindig is fontos szerepet töltött be az irodalom az életemben. Az első diplomámat a PPKE Bölcsészkarán magyar nyelv és irodalom szakon szereztem. Az Apály a negyedik könyvem. Örömmel tölt el, hogy ez már a második regényem, amely a Scolar Kiadó gondozásában jelenhetett meg. Valóban ügyvédként dolgozom, de eddig még nem tudtam az ügyvédi világról írni. Mindig egzotikusabb helyszínt kerestem a történeteimnek, most a Közel-Keleten helyeztem el a regény cselekményét. Az üzleti világ vagy az ügyvédi világ az előző, Centrál című regényemben bukkan elő, ahol kiindulási pont volt az üzletemberek világa.
Mennyi idő alatt írta meg a negyedik regényét?
Az előző regényem 2018-ban jelent meg, négy év telt el a két kötet között.
A könyvbemutatón, a beszélgetés során nem került szóba a könyv címe. Mit akart kifejezni vele?
Az apály és a dagály váltakozó üteméről szól a könyv. Apály idején a tengerpartot víz helyett lyukas kövek borítják. Az üresség és a teljesség szinonimáját találtam meg az apály és a dagály két ütemében. A hiányérzet, az apály az, ami működteti a női főszereplő életét, aki komoly erőfeszítéseket tesz azért, hogy megtalálja a volt férjét, akihez nagyon szorosan kötődik. Nem szerelmi történet ez, inkább a kapcsolódás mágikus erejéről, fontosságáról szól.
Miért Irakba helyezte a cselekményt?
Egy valós történetből indultam ki: nagyon megfogott egy magyar gyógytornász lánynak a története, aki ebben a térségben dolgozott. A saját életünkre csak kellő távolságból tudunk ránézni. Az iszlám világ egy labirintus, ahova nyugati emberként nem juthatunk be, hiszen annyira zárt az a kultúra, rajtunk kívül áll. A kulturális különbözőség is kívülállás, ezért helyeztem Irakba a cselekményt. Az előző regényem világa a férfiak világa, ahol a főszereplő egy nő. A férfiak egy klubot hoztak létre, ahol a nők tárgyiasulva jelentek meg. A férfiak szemüvegén láttuk őket. A legújabb regényemben a férfiak uralta világról van szó, hiszen Irakban is a férfi dominancia érvényesül, ahol a nők sajátságosan vannak jelen. Erős kontraszt is jellemzi ezt a kultúrát, ahol a nők jogait a hagyományok rendkívüli módon szabályozzák, korlátozzák. Ugyanakkor a világ legismertebb terrorszervezete, az ISIS ellen is kurd nők tucatjai harcoltak katonaként.
Mennyire ismeri az arab kultúrát?
Több helyen jártam az arab – mondjuk így inkább, az iszlám – világban. (Észak-Irak lakói, a kurdok nem arabok, a médek leszármazottjainak tartják magukat.) Irakban is voltam természetesen, fontos volt, hogy személyes tapasztalatot is szerezzek arról a világról. A regény megírása előtt pár hónappal utaztam el az iraki kurd területekre, hogy minél élesebben tudjam bemutatni ezt a térséget. Nagy hatással volt rám az ottani kultúra, nagyon érdekes országnak találom Irakot.
Kiknek ajánlja a könyvet?
Azt gondolom, hogy a női főszereplő karaktere igazán izgalmas. Az utazás során nagyon nagy önismereti utat tett meg, és rengeteget tanult önmagáról. Ebből a szempontból a női olvasóknak érdekes lehet ezt a történet. A férfiaknak azért ajánlom, mert látom, hogy az iraki térség általában jobban érdekli a férfiakat. Regényem nem az Ezeregy éjszakai meséi akart lenni. Sokat tudhatunk meg arról, hogy egy ilyen közegben hogyan érvényesül egy nő, milyen pszichológiai utat jár be.
Pszichothrillerként határozta meg a könyve műfaját. Mire számítson az olvasó, ha kezébe veszi az Apályt?
A Centrál című regényemet sokan krimiként olvasták, mert volt benne egy konkrét nyomozás. Ebben az új könyvemben a nyomozást a keresés váltotta fel, a volt férj utáni kutatás. Van egy rejtély, ami végig jelen van, és fokozza az izgalmat, de most nem krimit írtam. A főszereplő pszichés belső utazása nagyon erőteljes, emiatt gondolom azt, hogy az olvasóim egy pszichothriller rejtélyes történetével találkozhatnak.