2025. július 5., szombat
25.7 C
Budapest

Az én kedvencem a napozóterasz, a tiéd mi? – A Lukács

A Lukács fürdő ma sokkal több, mint egy a sok budapesti fürdő közül. Ez már régóta így van. Akad, akinek klub, van, aki a gyógyvizet élvezi, másnak az élményfürdő vagy az úszás és az edzés kombója a nap tökéletes befejezése.

A Lukácsról, a legendáról már írtunk, ITT. Most a történetét idézzük fel.

A ma a két úszómedencével (a hidegebbet, a 22 °C-ost férfi, míg a 26 °C-ost női medencének hívják), élményfürdővel, különböző hőfokú gyógymedencékkel, szabadtéri fitnesszparkkal, napozóterasszal, szaunavilággal, gőz- és herbálkabinokkal, csodás platánokkal büszkélkedő fürdő története 800-900 évre nyúlik vissza. Vagy még régebbre.

A budai Szemlő-hegy lábánál fakadó forrásokat állítólag már a rómaiak is ismerték, egy Claudius császár idejéből származó felirat említi az itt folyó felső és alsó meleg vizű forrást a mai Császár-Komjádi Béla Sportuszoda és a Lukács Gyógyfürdő területén. A 12. században a betegápolással foglalkozó Szent János-lovagok, majd rodoszi és máltai lovagrendek telepedtek le Budán. A kolostorok mellé fürdőket is építettek, részben gyógyítási céllal. Azt talán nem tudták, hogy a víz nátriumot, kalciumot, magnéziumot, hidrogénkarbonátot, szulfátot és kloridot tartalmaz, de a jótékony hatása már előttük sem volt titok.

A török időkben nem csak hamam működött itt: a történetírók szerint a feltörő források energiáját a lőporgyártásba, illetve a gabonaőrlésbe is befektették. Buda visszavétele, 1686 után a fürdő a királyi kincstárhoz került, csaknem 200 évvel később vásárolta meg tőle Palotay (Hirschler) Fülöp. Ezzel kezdődött tulajdonképpen az általunk ismert Lukács története, a 19. század 80-as éveiben.

Ekkor épült fel a ma kórházként működő gyógyszálló, alakult ki az uszoda és jött létre a világszínvonalú vízgyógyászati osztály iszapfürdővel. Ide az egész világból érkeztek a gyógyulásra vágyók. A fejlesztések egycsapásra Monarchia-, sőt Európa-szerte híres fürdőhellyé avatták a Lukácsot, a XX. század elején, a Széchenyi és a Gellért elkészültéig ez volt Budapest legjelentősebb gyógyfürdője.

Ekkoriban kezdtek a vendégek márványból készült hálatáblákat elhelyezni a fürdő falán. 1979-ben jött létre a komplex gyógyfürdőellátást biztosító nappali kórház, 1999-ben pedig az uszoda szabadtéri medencéit újították fel.

Az Osztrák-Magyar Monarchia írásban és képekben című, 1886 és 1901 között Rudolf főherceg szerkesztésében megjelent 21 kötetes mű így ír a Lukács Fürdőről:

„A Lukács-fürdő vízbősége a fürdőtulajdonos állítása szerint 24 óra alatt 36.800 köbméter. A Lukács-fürdő az utóbbi évek alatt nagy átalakuláson ment keresztül. Gőzfürdővel, uszodákkal bővítették; az elektromos és massage gyógyítás módszerét is alkalmazzák; iszap-fürdőjét berendezték téli használatra is, és emeltek a Duna-parton egy kétemeletes palotát, melyben a fürdővendégek lakást, étkező, társalgó és szórakozó helyeket együtt találhatnak. A palota földszíntjében a régi fürdők megmaradtak, de csínnal át vannak alakítva. E telepnek fölemlítést érdemlő különlegessége iszapfürdője. A fürdő tojásdad alakú; hossza 30, szélessége 18 méter. Vize némely helyen 27° C., másutt 35° C. s a keleti részén 60° C. A tó körül 138 külön zárt fürdő van a tóba nyíló kijárással úgy, hogy a kinek tetszik, kimehet a tóba is.”

A Malom-tó nem tartozik szorosan a Lukács fürdőhöz, de a napozóteraszról csodás látványt nyújt az elhanyagoltságában is izgalmas „török fürdő” a Frankel Leó utcában. Korábban ITT írtunk róla.  

Legfrissebb

Ismét háromnapos ingyenes jazzfesztivált rendeznek Székesfehérváron

Minden ami jazz, pop, funky és világzene Székesfehérvár belvárosában, három napon át, két színpadon, Alba Regia Feszt augusztus 6-8 között. A zenei múltú városban idén...

Budai kerthelyiségekben és ingyenstrandon vészelték át 100 éve a fővárosiak a...

A fás budai vendéglőudvarok és kertek zsúfolva voltak már déltájban, este pedig alig lehetett szabad asztalt kapni, amikor munka után megindultak a pesti tömegek...