A borbély szalonok, avagy barber shopok gombamód szaporodnak szerte a városban. Tíz évvel ezelőtt csak elvétve lehetett ilyen üzletekkel találkozni, a trend berobbanásával azonban már egyre többen nem fodrászhoz, hanem borbélyhoz járnak a férfiak közül.
Itt ugyanis szakállápolással is foglalkoznak, ami a szakáll reneszánszával régi-új igényt szolgál ki a piacon. Egy vérbeli borbélyt kérdeztünk erről a férfias világról Margit körúti barber shopjában. Kérdéseinkre Gonda Zsolt, a Dokkoló Barber Shop tulajdonosa válaszolt.
Először is tisztázzuk: ki lehet borbély – avagy mai kifejezéssel élve, barber-, és milyen a jó borbély?
Borbély bárki lehet, aki érez elég tehetséget ahhoz, hogy a kezével és éles eszközökkel alkosson. Szerintem az első fontos szempont, hogy lásd meg a szépet, és lásd meg azt, hogy az adott emberből, akin dolgozol, hogyan tudod kihozni a maximumot. Varázslat az egész. Ha jobban nézel ki a kezelés után, feltöltődsz, frissebb leszel, magabiztosabbá válsz. Ez a kedélyállapotodon és a kisugárzásodon is meglátszik.
Honnan ered a szakma?
Borbélyok azóta léteznek, mióta a férfiakat érdekli az ápolt szakáll és frizura. Talán akkor lett speciálisabb a szakma, amikor feltalálták az első hajnyíró gépeket az 1900-as évek elején, de már időszámításunk előtt 5000-ben forgatták az ollót és a pengét Egyiptomban. A barber hivatalosan az a férfi, aki vágja, ápolja, szárítja, stylingolja és borotválja a fiúk és férfiak haját és szakállát. A múltban egyéb különleges helyzetekben is helyt kellett állniuk: kisebb sebészeti beavatkozásokat, kötözést, sebvarrást, fertőtlenítést is végeztek. És ha esetleg a vendégnek fájt a foga, a foghúzás is ment nekik.

Szerinted miért van most reneszánsza a barber shopnak?
Egyértelmű az oka: a férfiak kitermelték maguknak. Ahogy visszatért a szakállviselés és a klasszikusabb hajak divatja, ennek a rétegnek szüksége volt egy maszkulin helyre, ahol ezt profin elkészítik és megfelelő tanácsokat, ápolást kapnak.
Korábban Te is vegyesen vágtál női és férfi frizurákat. Honnan jött az ötlet, hogy megnyisd a saját üzletedet?
Nagyon egyszerű. Engem is elvarázsolt ez a világ és szerettem volna ezt a régi szakmát újragondolni, profi termékekkel, odaadó kiszolgálással és precizitással.
Miért pont itt, a II. kerületben?
Az évek során a vendégköröm itt alakult ki, ami azóta igencsak kibővült. A világ minden tájáról tértek be a szalonba, az USA-tól, Olaszországon át Új-Zélandig, rengeteg országból vannak vendégeim.

Mi volt a szempont az üzlethelyiség kialakításakor?
A férfiasság és a természetesség. A fák színei és a természet sötétebb árnyalatai dominálnak. Az volt a lényeg, hogy a kis helyiségből kihozzuk a maximumot.
Rengeteg barber shop van most Budapesten. Mi a legnagyobb kihívás, hogyan tudtok versenyképesek maradni?
Én úgy érzem, hogy a mai világban, ha jó szolgáltatást kínálsz, természetes vagy és őszinte, már nyert ügyed van. Nem vagyok híve a nagy reklámozásnak. Az ajánlás a legjobb reklám. Sok régi vendégem barátja, kollégája, gyereke gyarapítja a vendégek hosszú sorát. Ezért kialakul egy tök jó családias hangulat. Amit szeretek.
Itt is számítanak a trendek? Mit kérnek leggyakrabban?
Én csak azt tudom mondani, hogy bízd rám, jó lesz. 🙂
Borotváltatnak is a férfiak? Ha igen, miért?
Természetesen. Leginkább a szakállkontúrok borotválását kérik. Mert szeretik a precizitást és az éles, szimmetrikus vonalakat az arcon, ami még karakteresebbé és férfiasabbá teszi őket.
Köztudott, hogy a nők villámgyorsan megnyílnak a fodrászuknak, egy-egy beszélgetés a fodrásszal felér egy terápiával. A férfiaknál ez mennyire jellemző?
Tapasztalatom alapján ez abszolút emberfüggő – de tény, hogy jobban megnyílnak az emberek, és igen, a beszélgetés mindig tehermentesít. Ha csendre vágyik a vendég, az is érthető. Gyakran én is csak meditálok vágás közben.

Zenéléssel is foglalkoztál és sokat utaztál a világban. Láthatunk majd újra színpadon?
Igen. Nyolc évig voltam énekese egy rock/metal bandának. Főleg Keleten koncerteztünk, de az USA-ban és Japánban is jelent meg lemezünk, amire nagyon büszke vagyok. A színpad már kevésbé vonz, de ki tudja, mit hoz a jövő.
Az utazásaid alatt hogyan láttad a külföldi és a magyar barber shopokat? Hol a legprofibbak?
Külföldön valahogy sosem sodródtam be ilyen helyekre, de állítólag a keleti embereknek a vérükben van a borbély szakma, gondolok itt Indiára és az arab világra. Szerintem ők Nyugaton is térhódítóak, bár a tehetség mindenhol virágzik. Szerintem mindenhol ügyesek a borbélyok.
Téged mi motivál a munkádban? Mi számodra a legnagyobb siker?
Szerintem az emberiség történetében mindig az kapott a legtöbbet, aki adni is tudott. Én szeretem ezt csinálni és szeretem látni a vendégeimen az elégedettséget. A legnagyobb siker szerintem a vendégeim bizalma és hűsége.
