2024. november 22., péntek
2.3 C
Budapest

Csupa üveg luxus a Margit körúton – a Dugattyús ház

A sokat látott Margit körút legjobb éveiben, az 1930-asokban épült fel a környék máig legnagyvonalúbb ikonikus lakóháza. Letisztult vonalak, hatalmas terek, meghökkentő, gyönyörű funkcionális és épületgépészeti újítások. A Rómer Flóris sarkán, a Mecset utca ölelésében áll a Margit körút 15-17-es házszámot viselő Dugattyús ház.

Mint minden rajongás, ez is személyes élményekhez kötődik. Már gyerekkoromban, a közelben lakó nagymamához tartva arról álmodoztam, hogy akár lakhatnék itt is egyszer majd, és ez milyen jó volna. Aztán egy időben a Rómer Flórisba jártam dolgozni – akkor minden nap elsétáltam mellette, és nem emlékszem olyanra, hogy ne álltam volna meg továbbálmodni a történetet.

Fotó: MyBuda

Aztán végül a Budapest 100 programsorozat kellett ahhoz, hogy a bejárati ajtót átléphessem – tudják, az, amikor egy hétvégére kinyílnak a régi házak kapui, hogy beengedjenek bennünket ámuldozni.

A Dugattyús házban minden gyönyörű – kezdve az átlátszó üveghengerben futó lenyűgöző lifttől, amelyről a nevét kapta az épület.

Fotó: MyBuda

És akkor még nem beszéltünk az ellipszis alakban tekeredő impozáns lépcsőkről, az egyedi tervezésű lámpákról, ajtókról, festett falakról, házitelefonról, nemes anyagokról, olyan izgalmas funkciójú helyiségekről, mint a mosó-, vasaló-, szárítószobák, a gyerekkocsi-garázs vagy az óvóhely. A lépcsőház megvilágítását Luxfer felülvilágító, illetve az utcáról is látható, ferde homlokzati nyílások biztosítják, amelyek a lépcső vonalvezetését követik. Az előcsarnokot márvánnyal burkolták. Ezek még ma is láthatók, némelyiket a mai lakók állíttatták helyre. A lépcsőház sakktábla mintázatú fatapétája azonban már sajnos a múlté, régi képeken látható csak.

Fotó: MyBuda

A 30-as évek végén épült luxusbérház a Pozsonyi úti híres Dunapark házat is tervező páros, Hofstätter Béla és Domány Ferenc közös remekműve. A Weiss Manfréd Művek Elismert Nyugdíjpénztára építtette, és tényleg nem volt híján luxusnak vagy haladó szellemű életmód-filozófiának. A kortalan vonalakat és minőséget persze pontosan tükrözik az egykori lakók: az ötödik emeleten elképesztő méretű luxuslakás kapott helyet jókora tetőterasszal, itt élt haláláig a tervező, Hofstätter Béla.

Fotó: MyBuda

De az egykori lakók között megtaláljuk Aczél Benőt, az Esti Kurir szerkesztőjét, Nándor Kató iparművészt, bútortervezőt, Vadnay Lászlót, a Hacsek és Sajó-páros megalkotóját, az akkori malom- vagy textilipar több vezetőjét, Nechay Jenő lovagot, mérnököket, ügyvédeket, orvosokat, gyár- és cégigazgatókat, miniszteri tanácsosokat. De az újabbak is olyanok, akik nagyra tudnak becsülni egy szuperigényes, szemet gyönyörködtető, világos, nagyvonalú, filozófiáját és formáját tekintve ízig-vérig Bauhaus-házat.

Fotó: MyBuda

Legfrissebb

Bárki építheti: megnéztük a budapesti Lego-villamost

Parádés új villamost mutattak be Budapesten. Az új jövevényt szerda reggel leplezték le a Ferencvárosi Kocsiszínben. A sajtónyilvános eseményen a Budapest Brand, a BKV,...

MTÜ: Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai

A felszolgálási díj maximum mértékét meghatározó, valamint a borravaló adómentességét biztosító, és annak kifizetését módosító javaslatokat nyújtott be a napokban a Nemzetgazdasági Minisztérium. A felszolgálási...