A 11. Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál ezúttal is remek versenyfilmekkel nyűgözi majd le a vélhetően népes közönségét. A Köddé váltak című fim tiszteletbeli nagykövete Dr. Kiss Róbert Richard Prima Primissima díjas újságíró.
Minden évben, emberek ezrei tűnnek el minden nyom nélkül Japánban. A jelenségnek elnevezése is van: Johatsu avagy „elpárolgottak”, akik a legkülönbözőbb okok miatt döntenek úgy, hogy felhagynak addigi életükkel. A dokumentumfilm tiszteletbeli nagykövete, Dr. Kiss Róbert Richard Prima Primissima díjas újságíró. Őt kérdeztük az alkotásról.
Egy újabb izgalmas filmnek a nagykövete, ezúttal Japánból. Miről szól a Köddé váltak?
Japánban most már cégek is szakosodtak arra, hogy segítsenek elmenekülni az embereknek, azaz köddé váljanak. Ennek számos oka lehet, és nekünk sokkolónak tűnik, hogy valaki egy éjszaka leforgása alatt eltűnik és feladja az addigi identitását, de ahhoz, hogy megértsük, ismernünk kell a japán kultúrát.
Milyen okok vezethetnek el oda, hogy ezek az emberek hátrahagyják az addigi életüket?
Többnyire a kínzó kapcsolatuk, fojtogató adósságuk vagy a maffia fenyegetései elől menekülnek. A japánok sokkal mélyebben élik meg a munkahelyi problémákat is, az is előfordulhat, hogy egy vállalat sikertelensége miatt a vezetőt annyira megviseli a kudarc, hogy azt képtelen feldolgozni és egy ilyen önkéntes száműzetésbe vonul. Van, hogy az öngyilkosságot ússzák meg így, hiszen a mardosó lelkiismeretük akár az életük eldobásáig is űzheti őket. Ez egy jó megoldásnak tűnhet számukra, hogy enyhítsék a lelki terheket és ismeretlenként, egy új környezetben éljenek.
Említette, hogy cégek szakosodtak az eltűnőkre.
Igen, sokuknak az úgynevezett „éjszakai költöztető” cégek segítenek eltűnni, és új életet kezdeni valahol máshol. Ez a filmből kiderül majd, minden részletet nem akarok elárulni.
A családok hogy élik meg ezt?
A korábbi identitásukat feladó embereknek és hátrahagyott családjuknak, barátaiknak is számos fájdalommal, belső konfliktussal kell szembesülniük, amelyből ködös út vezet a megbékéléshez. Senkinek sem könnyű ez a folyamat.
Hol lehet megnézni az alkotást?
A bemutató január 26-án lesz, itt, a kerületben, a Cinema City Mammutban, majd 27-én is megnézhetik majd újra a filmet.
Miért éppen Ön képviseli nagykövetként ezt a filmet?
Számomra nagy megtiszteltetés, hogy most már sokadjára nagykövete lehetek egy neves rendezvényen bemutatott dokumentumfilmnek. Azt gondolom, hogy a szervezők választása azért erre a filmre esett, mert kedvelem, ismerem a magam szintjén a japán kultúrát, oktattam is japán hallgatókat. A második, január 27-én este 8-as vetítésen a terveim szerint én is ott leszek majd és mesélek néhány érdekességet Japánról, a japán emberekről és a film témájáról is.