2024. november 23., szombat
2.3 C
Budapest

Ma a róla elnevezett budai utcán vinné sétálni kutyáját Psota Irén

Új utcát avatott ma a II. kerület. A Nagy Imre teret a Fő utcával összekötő közterületet Psota Irénről nevezték el.

Méretes ajándékot kapott 93. születésnapjára az egyik legnagyobb és legegyedibb magyar színésznő, és alighanem örömmel néz le rá. Psota Irén 1970 óta, 47 évig lakott, élt, sétált, szeretett, sírt, örült, tanult szerepet, járt boltba, sétált a Duna-parton, ült be kávéra és sétáltatta mindenkori Zsuzsi kutyáit a Vízivárosban. A Nagy Imre téri kutyafuttatóba éppen azon az utcán vitte le Csalogány utcai otthonából egymást követő yorkshire terrierjeit, amely most a nevét viseli. Néhány lépés a rakparton, aztán kanyar a mai Novotel elé, majd át a Fő utcán.

A mai utcaavatón Farkas Gábor Gabriel mesélte el, hogyan udvaroltatott magának Psota Irén, hogy féltékennyé tegye nagy riválisát, Törőcsik Marit. El is játszotta, eldalolta, elszavalta, méghozzá fergetegesen a méhkirálynőt, a dívát – hogyan beszélt, hogyan énekeltek duettet, és milyen csodálatos egyéni allűrökkel kápráztatta el barátait, kollégáit és rajongóit.

“Nem nagy körutakról, nem nagy utcákról, hanem közökről, terekről beszélünk. Most talán sokan azt mondják, egy parkolóról. De nem. Igazából emlékhelyekről, olyan helyekről, ahol a névadó nap mint nap járt, ahol rengetegen ismerték, látták, amikor csak úgy sétált, egymagában vagy kutyáival” – mondta Őrsi Gergely polgármester arról a kezdeményezésről, amelynek keretében Szabó Magda, Solt Ottilia és Komlós Juci után immár a negyedik nőről neveztek el közterületet a II. kerületben a lakók szavazata alapján. Psota Irénre csaknem ezren szavaztak.

A mostantól itt álló tábláról pontos képet kap a névadóról az arra járó, a feltüntetett QR-kód alapján pedig egy-egy dalát, szerepét, életútja egy-egy darabját is megismeri. Szemben a szálloda vendégei majd megkérdezhetik a recepcióst, ki volt az a Psota, és majd jön a válasz, hogy híres magyar színésznő, az erre lakó kisgyerek, ha megkérdezi a mamáját, de miért épp ezt az utcát nevezték el így, majd büszkén mondhatja, hogy azért mert ott lakott, miközben felmutat a 8. emeleti erkélyre. Alkalmat ad a tábla arra, hogy kisgyerekek kérdezzék nagyszüleiktől, hogy ki volt Psota Irén, a nagyszülők meg meséljenek róla – mondta Őrsi Gergely.

Képes Gábor költő, Víziváros és Psota Irén jó ismerőse elmondta, hogy a kaputelefonon az 1969-ben épített szocmodern Csalogány 2-ben csak annyi állt, hogy PI. De a környéken mindenki tudta, hogy Psota Irén ebben a sarokházban lakik: annyira, hogy a házat egyszerűen Psota-háznak hívták. A díva egyszerre volt közvetlen szomszéd és jelenség, akiről híre ment, ha betért az óráshoz vagy a kávézóba, a fodrászhoz vagy a kisboltba.

Szirtes Tamás, akit rendezőjének nevezett ki Psota Irén, a többi között arról beszélt, hogy a színésznő nem tudott nem tehetséges lenni. A szavak a szájából mágikusan szóltak, sokkal többet jelentettek önmaguknál.

Ennek a fotónak a forrása: Őrsi Gergely FB-oldala.

A Madách Színház igazgatója Őrsi Gergellyel közösen leplezte le az utcanévtáblát. A polgármester a MyBudának elmondta, hogy koránt sincs vége új közterületek elnevezésének olyan nőkről, akik köztünk éltek és alkottak. Hamarosan újra megszavaztatnak bennünket a névadókról, már keresik a ma még névtelen közterületeket. Találta is többet, így jövőre újabb budai nők kaphatnak utcát, teret, közt a kerületben.

Legfrissebb

Bárki építheti: megnéztük a budapesti Lego-villamost

Parádés új villamost mutattak be Budapesten. Az új jövevényt szerda reggel leplezték le a Ferencvárosi Kocsiszínben. A sajtónyilvános eseményen a Budapest Brand, a BKV,...

MTÜ: Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai

A felszolgálási díj maximum mértékét meghatározó, valamint a borravaló adómentességét biztosító, és annak kifizetését módosító javaslatokat nyújtott be a napokban a Nemzetgazdasági Minisztérium. A felszolgálási...