2024. november 14., csütörtök
1.9 C
Budapest

Thaiföld egy budai szemével: kedvenc szabónk szinte hazajár a keleti országba

Thaiföld számít a magyarokra. Nemrégiben a thai kormányzó is ellátogatott hozzánk, hogy országát népszerűsítse, és még a pálinkát is megkóstolta. Béres Géza szabó pedig szinte hazajár Bangkokba, őt kérdeztük most az élményeiről.

A koronavírus miatt rendkívül nehéz helyzetbe került a thai idegenforgalom, de idén már 10 millióan keresték fel a gyönyörű országot, ahol a kulturális kincsek és a természeti értékek egyaránt elkápráztatják az ide látogatókat.

A magyar vendégeknek nincs közvetlen repülőjáratuk, de sokan a Turkish Airlines, mások az Emirates járataival utaznak Budapestről; átszállással sok járat van Bangkokba. Egyébként a turisták 75 százaléka Európából érkezve valahol átszáll. Mi most egy budait kérdeztünk, aki gyakran megfordul Budapest és Bangkok között. Interjú Béres Gézával, a budaiak kedvenc szabójával.

Havonta jársz Thaiföldre, szinte második otthonod az ország. Mit tapasztalsz, milyen volt a Covid előtt és után?

Pont két hete jöttem haza. Ez a világjárvány mindenhol változásokat hozott,  így Thaiföldön, Bangkokban is. Látványosan tisztábbak lettek az utcák, jobban és többet takarítanak. Az utcai árusok is váltottak, már az elviteles, egyszerhasználatos tányérokat használják. A Covid miatt jelentősen visszaesett a thaiföldi turizmus. Idén tavasztól engedték be újra a turistákat, de még most is körülbelül csak a 30 százaléka a turista forgalom a Covid előtti időszaknak. Ehhez hozzájárul, hogy nagyon drágán lehet hozzájutni a repülőjegyekhez, a Covid előtti időszak áraihoz képest háromszorosa is lehet a repülőjegy most.

Thaiföldről elsőre mindenkinek a mesés szigetek jutnak eszébe. Neked melyik a kedvenc régiód?

A szigeteken túl is van élet. Szerintem Thaiföld egyik legszebb régiója az északi rész. Chiang Mai és Chiang Rai híresek a kézműves mestereikről: rengeteg ezüstműves, faműves él és dolgozik itt, ez a textíliák, selymek hazája. Nagyon jókat lehet kirándulni, orchideatelepeket, jáde manufaktúrákat lehet látogatni. A kolostorok is gyönyörűek.

Mit együnk, ha Thaiföldön járunk?

Bangkok a street food, azaz az utcai kifőzdék hazája, fantasztikus ízvilággal. Olyan ízorgiák vannak, hogy az félelmetes. A tenger gyümölcseitől a pad thai-ig, mindent érdemes megkóstolni. A kínai negyedben minden este van egy utca, ahol kínai street food fesztivált tartanak – ezt sem szabad kihagyni! Ne féljenek az utcai kifőzdéktől, mert elképesztően finomat lehet enni és árban is verhetetlenek.

Mennyi idő alatt kapjuk meg a thai életérzést?

Azt javaslom az utazóknak, hogy ne egy hétre érkezzenek, hanem hosszabb időszakra. A szállások jó helyen is elérhető áron vannak, akár 10.000 forintért találnak egy szobát a jobb környéken, klímával, medencével a tetőteraszon. Próbálják ki a thai masszázst is. Magyarországon egy óra masszázs 12.000 forint, ott 2500 egy óra. Mindenképpen kell adni borravalót a masszőrnek, ami kb 50 baht, ötszáz forint. Ez az ottani kultúrában benne van, de a turisták kevésbé tudják, így erre figyeljenek. A talpmasszázst is ajánlom, ahol akupunktúrás pontokat nyomnak, és ezáltal a különböző szervek vérkeringését stimulálják. A thai emberek hetente, de minimum kéthetente mennek talpmasszázsra, ez is része a kultúrájuknak.

Biztonságos országnak tartod Thaiföldet?

Azon kevés országok közé tartozik, ahol az emberek 98 százaléka buddhista. Minden férfinak kötelező bevonulnia egy hónapra egy buddhista kolostorba, van, aki ott jár iskolába is. A közbiztonság emiatt az egyik legjobb a világon. A lopást is kőkeményen büntetik, akár már egy banán ellopásáért is csattan a bilincs. Én minden gond nélkül sétálok esténként Bangkokban, rendkívül biztonságosnak tartom.

Thaiföldet a mosoly országaként is emlegetik, ennek mi az oka?

Jóval kevesebb a stressz, ami a buddhizmusra vezethető vissza. Probléma-feladat-megoldás – így élnek az emberek. Ha van egy probléma, az az ő fejükben egy feladat, aminek biztos, hogy van megoldása. Innentől kezdve Thaiföld a mosoly országa. Sokkal kevesebb a beteg ember és kevesebb az irigység is, és ez mind a buddhizmusban gyökerezik. A Covid alatt is megmutatkozott, hogy mennyire toleránsak egymással. Rengetegen veszítették el a munkájukat a lezárások miatt. Az összes nagyobb étterem minden nap kirakott több adag ( akár 20-40 adag ) ételt, azoknak, akik elvesztették a munkájukat. Így senkinek nem kellett megalázkodnia, hogy kolduljon. Mindenki csak egy adag ételt vett el, hogy maradjon másnak is. Ez azt hiszem, sokat elmond az ottani tiszteletről, kultúráról.

Mi az, amit érdemes nekünk is elsajátítanunk a thaioktól?

Én ha csak két napra megyek, lelkileg akkor is töltődöm. Amit itt tanultam, hogy megéri jó embernek lenni, mert adni jó. Ha valaki elmegy Thaiföldre, az egy fantasztikus élmény, ami testileg, lelkileg is felfrissít. Érdemes tőlük tanulnunk.

Legfrissebb

Mongolul jelent meg könyv a magyar köszönésekről

Cedev Önörbajin professzor, akadémikus előszavával, Gurdagva Ingtur fordításában jelent meg mongol nyelven a Kommunikációs és köszönési formák a magyar nyelvben című könyv. A mű eredeti...

Egy budai álom a Pilisben: a Kék Lámpás Vendégház története

Ki ne vágyna néha egy kis kikapcsolódásra, ahol a természet ölelésében hagyhatja maga mögött a rohanó világ stresszét? A Kék Lámpás Vendégház Pilismaróton éppen...