2024. november 21., csütörtök
2.1 C
Budapest

Van egy hotel Budán, ahol igazi legendákkal találkozhat a folyosón

Ráadásul még egy olimpiai méretű medencében is úszhat, ha úgy tartja kedve.

Az 1850-ben épült Hotel Császár épülete magán viseli a 19. századi klasszicista stílus jegyeit.  A szálloda a Császár-Komjádi Sportuszodával közös épületben helyezkedik el, körülölelve egy jelentős méretű medencés udvart, melynek nyugati oldalán áll a védett műemlék, a Hotel Császár.

A Duna-parthoz közeli hotel 45 egyedi méretű szobával várja a vendégeit. A külsejében 19.  századi igényes épület modern belső kialakítást takar, melynek falain a vízi sportélet legkiválóbb versenyzőinek fotóit is megcsodálhatjuk. A jövőre 20. születésnapját ünneplő hotel gazdasági vezetője, Németh Krisztina mesélt nekünk a Hotel Császárról.

Mit kell tudni a hotel épületéről?

Ez az épületszárny a Budai Irgalmasrendi Kórházhoz tartozott, régen apácazárda volt, a földszinti szobák boltívei az eredeti építőanyagot takarják, mivel a szobákat gyakorlatilag az egykori cellákból hoztuk létre. Természetesen az, hogy ilyen kicsik a szobáink, limitálja a lehetőségeinket. A korábbi folyosószélességet lecsökkentve tudtuk kialakítani a fürdőszobákat. Amikor egy vendég nehezményezi a szobaméreteket, szoktunk mesélni az épület múltjáról, műemlék jellegéről, ez az oka a lift hiányának is. Az uszoda használta ezt az épületrészt, mielőtt hotelt alakítottunk belőle. Az északi szárny földszinti részén jelenleg is öltözők foglalnak helyet, itt a folyosó az eredeti szélességében maradt meg. Szállodánk 2004 tavaszától működik, jövőre leszünk 20 évesek.

Leginkább sportolók találják meg önöket?

Változó a vendégkörünk. 15 éve dolgozom a hotelben, ezalatt nagyon megváltozott a vendégkör. Régen sokkal több csoport jött, mint jelenleg. Napjainkban főleg egyéni foglalásaink vannak. Az üdülések szervezésében kiestek a közvetítők, korábban az utazási irodák szervezték az utakat, most már mindenki egyénileg oldja meg. Leginkább az idősek, a diákok, illetve a sportolók jönnek csoportosan. A szálloda egyszerre 100 fő befogadására alkalmas, 3-4 családi szobánk van, ahol 4 fő elfér, a többi szoba mind kétágyas. A diákcsoportok nagy része többágyas elhelyezést igényel, a zömében kétágyas szobáink áraiból ma már, az egyre emelkedő költségek miatt, nem tudunk olyan mértékű kedvezményt biztosítani, hogy nekik megérje nálunk szállást foglalni, ezért átstruktúrálódott a vendégeink köre. A foglalásaink 20%-át csoportos, 80%-át pedig egyéni foglalások teszik ki, 95%-ban külföldiek érkeznek hozzánk a világ minden tájáról.

Hogyan határozza meg a hotel karakterét, hogy egy uszoda mellett található?

Természetesen befolyásolja, mivel egy-egy nemzetközi torna alkalmával nagyon sok úszó, vízilabdázó választ minket.  Legutóbb a Benedek Tibor Emléktornára is jöttek sportolók. Nagyon közel van a Margitsziget, a Hajós Alfréd Uszodától is pár perc sétára vagyunk, ezért a lokációnk miatt nagyon népszerűek vagyunk a sportolók körében. Végigkövethetjük, hogyan cseperednek fel olimpiai bajnokok, akik 16 éves koruk óta járnak hozzánk rendszeresen. Nagyon közel van a városközpont is, ezért a turisták is hamar megtalálnak minket. Aki szeret sétálni, annak tényleg optimális a mi szállodánk. Amióta bevezették a fonódót, 3 villamos jár a Frankel Leó utcában, így a közlekedés szempontjából is nagyon jó az elhelyezkedésünk. A vendégek természetesen használhatják az 50 méteres feszített víztükrű szabadtéri medencét, illetve a 25 métereset és a tanmedencét.

Sok a visszajáró vendég?

Igen, akik megszeretnek minket, azok ragaszkodnak hozzánk. A személyzet maradéktalan kedvessége is visszahívó erő. Időnként magunkra kell szólni, hogy felnőttek járnak hozzánk, és ne fogjuk annyira a kezüket, mivel nagyon segítőkészek vagyunk. Ha valaki eljön otthonról, akkor kell neki egy bázis, ahol naprakész információkat kaphat a városról. Az internet által ma már senki sem kiszolgáltatott, de én ma is azt vallom, hogy ha valaki megszáll nálunk, akkor érezze a törődést, a bázisjelleget. Akinek ez fontos, azok visszajárnak hozzánk. A kollégáimnak mindig mondom, hogy azért kell jól dolgoznunk, mert senkinek sem ronthatjuk el a nyaralását, pénzzel nem lehet kompenzálni a vendégek idejét. Egy olyan ellenőrzési rendszert dolgoztunk ki az adminisztrációban, ami által négyszer is leellenőrizzük a foglalásokat. Mindenki ellenőrzi a másik munkáját, így nem fordulhat elő hiba.

Rengeteg sportoló képe található a folyosókon, meg tudja mondani, hogy körülbelül hány darab?

Körülbelül 80 darab, de a szobákban kihelyezett fotókkal még több.  A vendégek is nagyon szeretik. Sok olyan vendég van, aki meséli, hogy itt úszott fiatalkorában. Az is gyakran előfordul, hogy az utcáról jönnek be kíváncsiskodók, csak azért, hogy végignézzék a fotókat. Nagyon hangulatossá teszi a hotelt a fotógyűjteményünk. Próbáljuk kihozni az épület adottságaiból, amit lehet. Az 50 méteres úszómedencének is komoly varázsa van. Reggel 6 órától már úszhatnak a vendégeink a medencében, ez is vonzó.

Várhatóak-e fejlesztések az épülettel kapcsolatban?

Óriási eredmény a szálloda életében, hogy az összes nyílászárót kicseréltük az elmúlt 3 évben, a földszinti szobákat pedig kicsit felújítottuk. Apránként tudunk haladni a fejlesztésekkel. Idén az energiaárak voltak drasztikusak, de szerencsére a gázárak nem érték el azt az öt-hatszoros szorzót, amire gondoltunk. Reméljük, az idei tél is olyan lesz, mint régen, az uszoda nyitva lesz, és nem kell attól félni, hogy az üzemeltetést veszélyeztetik a magas energiaárak. A hotel bejárata is nemrég újult meg. A hagyományos faajtót lecseréltük egy sokkal modernebb üvegajtóra. A következő lépés a reggeliző rész felújítása lesz, ahonnan hangulatos a kilátás a medencére.

Legfrissebb

MTÜ: Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai

A felszolgálási díj maximum mértékét meghatározó, valamint a borravaló adómentességét biztosító, és annak kifizetését módosító javaslatokat nyújtott be a napokban a Nemzetgazdasági Minisztérium. A felszolgálási...

Mongolul jelent meg könyv a magyar köszönésekről

Cedev Önörbajin professzor, akadémikus előszavával, Gurdagva Ingtur fordításában jelent meg mongol nyelven a Kommunikációs és köszönési formák a magyar nyelvben című könyv. A mű eredeti...