Idén három kategóriában osztották ki az Év rendőre díjat kerületünkben. Csemer Tibor rendőr törzszászlós rendészeti kategóriában kapta meg az elismerő díjat. Csemer Tibornak a véletlen alakította a pályaválasztását, ennek ellenére már 25 éve van állományban, amelynek nagy részét a II. kerületben töltötte.
Tudatosan készült a rendőri pályára?
A családunkban nem volt példa arra, hogy valaki a rendőrségen dolgozzon korábban, nem innen kaptam a motivációt. Véletlenszerűen alakult így az én történetem. Bátorterenyén egy ipari szakközépiskolában tanultam, ahol CNC fémforgácsoló szakra jelentkeztem. A harmadik év közepén derült ki, hogy ilyen képesítést az iskola nem fog tudni adni, mert nem érkeztek meg külföldről a számítógépekkel vezérelt esztergagépek. Amit kínáltak helyette, az nem volt vonzó sem nekem, sem a szüleimnek. A rendőrség indított egy toborzást a fiatalok körében, aminek a hatására többedmagammal felvételiztem a rendőri képzésre 1995-ben. Épp akkor, amikor elvégeztem a rendőr szakközépiskolát, abban az időszakban voltak Budapesten az Aranykéz utcai robbantások. A szakközépiskola utolsó évét mindenkinek gyakorlaton kellett teljesíteni, méghozzá Budapesten. Így kerültem a fővárosba, a Budapest II. Kerületi Rendőrkapitányságon szereltem fel 1997. július 1-jén, ahol mozgóőrként kezdtem el dolgozni.
Azóta megszakítás nélkül a budai kerületben dolgozik?
Nem, 2002-ben átkerültem az V. Kerületi Rendőrkapitányság Belvárosi Rendőrőrsére járőr beosztásba, ahol később járőrvezető lettem, majd szolgálatirányító parancsnok. 2008-ban megszüntették a belvárosi rendőrőrsöt, így kerültem vissza 2010-ben a II. Kerületi Rendőrkapitányságra körzeti megbízottnak.
Mi a feladata a körzeti megbízottnak?
Jelenleg a körzeti megbízott csoportnak vagyok a vezetője. A körzeti megbízotti feladat hivatalosan arról szól, hogy a lakosság a panaszaival, a kérdéseivel tudjon kihez fordulni. Feladatai közé tartozik a rendőrség állandó, közvetlen kapcsolatának kialakítása és fenntartása a lakossággal, a civil és gazdálkodó szervezetekkel. A körzeti megbízottnak a saját területén belül úgy kell kapcsolatokat kialakítania a lakossággal, a társszervekkel, a polgárőrséggel, a közterület-felügyelettel, hogy a lakosság bizalmát elnyerje, és a lakók rendészeti kérdéseire felkészült legyen. Ez vidéken sokkal erősebben működik, mint Budapesten. Viszont vidéken abból a szempontból nehezebb, hogy egy körzeti megbízotthoz 6-8 település is tartozhat, ami nagyon sok. Budapesten a körzeti megbízottnak azt kell felmérnie, hogy melyek azok a kritikus helyek, helyszínek, ahol fontos, hogy megjelenjenek a kapcsolatrendszerek. A körzeti megbízott elérhetőségeit a lakógyűléseken is ismertetjük, illetve online felületen is közzétesszük.
A rendőri munka szempontjából a II. kerület mennyire nevezhető nyugodt kerületnek?
A II. kerület ügyei egészen mások, mint egy belvárosi kerületnek. Azok a problémák, amelyek egy belső kerületben vannak, itt kevésbé jelennek meg, viszont mások a jellemzőek. Munkánkban nagy segítséget kapunk a bűnügyi osztálytól, a közterület-felügyelőségtől, a polgárőrségtől és a lakosságtól. A kerületen belül büszkék lehetünk a körzeti megbízott állományunkra. Több alkalommal voltak nálunk más kerületből oktatási céllal, hogy a körzeti megbízott állományunk munkáját követhessék, tanulmányozzák.
Mennyire érte váratlanul önt a kerületi kitüntetés?
Nagyon meglepődtem, és természetesen örültem a kitüntetésnek. A körzeti megbízotti állományunk rendkívül erős a kerületben, ha bármelyik más kolléga kapta volna meg az elismerést, azt is rendjén valónak éreztem volna. Tapasztaljuk, hogy a munkánkra nagy igény van, és sok pozitív visszajelzést is kapunk a lakosság és a vezetőink részéről. Az én sikeremhez az is hozzájárul, hogy a vezetőség és az állomány között rendkívül jó a kapcsolat.