2024. november 21., csütörtök
2.7 C
Budapest

Vízivárosi Korzó – már harmadszor!

Harmadik alkalommal rendezte meg a Vízivárosi Kurázsi a Vízivárosi Korzó íz-roadshowt kulturális programokkal színesítve, a Varsányi Irén utcában és környékén.

Idén is sokszínű programmal várták az érdeklődőket: az íz-roadshowban most 4 vendéglátóhely vett részt, akik a többi között egy pohár sört, illetve gazpachot pohárban, grissinivel kínáltak kedvezményes áron. Volt kültéri szabadulószoba és a Raktár bazárban masszázs is.

A program központjában lévő Móka kávézóban beszélgettünk a tulajdonosokkal.

Önök miért vesznek részt a roadshowban?

Szerintem ez egy nagyon jó kezdeményezés, ami segíti, hogy a környéken lakók jobban megismerjék az utca vendéglátóhelyeit. Volt, aki mondta, hogy itt lakik évek óta a környéken, de most tért be először hozzánk.

És miért érdemes ide bejönni?

Nagyon kedves, otthonos, családias a hangulat, ezért szeretik a legtöbben a Mókát. Mi, az itt dolgozók is egy nagy baráti kör vagyunk, nagyon sokat járnak a barátaink hozzánk. Nagyon finom sütik vannak, ikonikusak a melegszendvicseink és minden hétköznap ebédmenünk is van.

A Móka mellett lépett fel délután két utcazenész, Nagy Bettina Anna és Kajli László, velük is beszélgettünk röviden.

Főállású utcazenészek vagytok?

Nem, van polgári állásunk, de gyakran zenélünk az utcán, ha van rá időnk. Néha hetekig nem megyünk ki, és van, hogy kétnaponta zenélónk. Részt veszünk az utcazene fesztiválokon, és ezek után gyakran meghívnak minket fellépni vidékre is.

Hova jártok Budapesten zenélni?

Szoktunk menni a Margitsziget bejárójához, a Nyugati aluljáróba, nemrég voltunk a Fővám téren is.

Milyen zenéket játszotok?

Feldolgozásokat bluesos, dzsesszes, pop-rockos akusztikus feldolgozásokat, a hatvanas évektől napjainkig. Van egy pár saját dalunk is.

Bán Ágnessel, a program kitalálójával és motorjával a nap végén beszélgettünk.

Hat éve szervezi a Víziváros közösségét, hányadik rendezvénye a mai?

Szerintem ez volt az 58., de lehet, hogy a 60. Igyekszem sok programot összehozni. Változatosakat, hogy minél többeket és minél több korosztályt sikerüljön megszólítani. Utcafesztiválból ez volt az 5. Tavalyelőtt kezdtük el, és évente többet is rendezünk, a következő ősszel lesz.

Miért rendezték meg a korzót?

Az a lényege, hogy a vízivárosiak ismerjék meg egymást, találkozzanak össze ezeken a helyeken. A vendéglősök fantasztikusan rugalmasak ebben a kérdésben, mert minden alkalommal adnak kedvezményeket azoknak, akik részt vesznek ezen az úgynevezett íz-roadshow-n.

Milyen hatással van ez a kerületiekre?

Jó látni, hogy az emberek egyszer csak felismerik egymást az utcán, hogy jé, mi egy házban lakunk és gyere, menjünk be együnk egy fagyit, vagy leülnek egymás mellé valahol és kiderül, hogy a szomszéd utcában laknak. Szeretném, ha a Víziváros egy olyan pici kis faluvá válna, amelyikben az emberek nagyrésze tud a másikról. Lehet, hogy nem tudja a nevét, de tudja, hogy abból a házból szokott kijönni, tudja, hogy neki tavaly született kisgyereke. Szeretném, ha az emberek legalább látásból, úgy, mint egy összetartó közösségben, tudnának egymásról. Nagyon lassú folyamat a közösségépítés, de ezalatt az öt-hat év alatt, már kialakult egy olyan közösségi tudat, ebben a kis városrészben, aminek érzékelem a pozitív hatásait.

Az esti program mottója “Ha jössz leszel, ha hozol, leszünk mi is”. Mit is jelent ez?

A helyiséget, ahol az esti beszélgetés volt, a Margit-negyed pályázaton nyertem. Nagyon boldog voltam, amikor megkaptam, mert nehéz volt megszerezni, de végül nekem ítélte a döntőbizottság. Amikor aztán elkezdődött itt az élet, ekkor szembesültem bizonyos nehézségekkel. Ezért kérvényeztem, hogy a bérleti díjat mérsékeljék, de elutasították, pedig látható, hogy salétromos a fal, most, amikor esett az eső ott folyt be a sarokban a víz. Ez egy szuterén helyiség, ezer sebből vérzik, laktam ilyenben, tudom, hogy milyen. Arra alkalmas, hogy összejöjjünk, de azért jó volna ezen a helyzeten javítani. Én szeretném továbbra is ingyen kínálni a programokat, de adományokat elfogadok, mivel csak a bérleti díj havi 83.337 forint.

Milyen gyakran vannak programok itt?

Akkor van program, amikor én kitalálom, hogy legyen. Vannak állandó programok, például az úgynevezett “Kanapé”, amikor eljönnek, akik szeretnének mesélni az életükről. Most eljutottunk mindenkinek a 23 éves koráig, és folytatjuk ősszel. Mindenki elmeséli az életét, aztán váltani fogunk témát.

Milyen programokat terveznek még?

Szeretném, hogyha lenne egy olyan olvasókör, ahol a klasszikus “pöttyös és csíkos könyveket” felolvassák ismert hangok, azoknak a tinédzsereknek, akik nem is hallottak róla, esetleg a szüleiktől tudják, hogy ezek a könyvek léteznek. Lesz egy horgolókör, a Horgolásra akadva, aminek a lényege a beszélgetés és persze kézművesmunkák előállítása. Csinálni fogok ősszel vagy a jövő év elején egy nemzetiségi kulturális fesztivált, ahol bemutatkoznak a kerületben élő nemzetiségek. Idén ősszel tervezem, és ez úgy néz ki össze is fog jönni – az első kerületi Vízivárossal egy közös fesztivált.

Mit lehet tudni a ma esti programról, ahol Szabó T. Anna és Lackfi János beszélgettek?

Korábban volt egy viselkedéskultúra iskolám, Pesthidegkúton. A Lackfi Janinak az édesapja volt a pesthidegkúti kultúrház igazgatója. Janit onnan ismerem, gyerekkora óta. Egyszercsak kinőtte magát, író lett belőle. Nagyon jó viszonyt ápolunk egymással, Annát is az ő révén ismertem meg. Megkértem a menedzserüket, Eszéki Erzsébetet, hogyha erre van mód, akkor kérje meg őket, hogy jöjjenek el és mutassák meg, hogy milyen brilliáns eszűek, milyen fantasztikus gondolataik vannak. Első szóra eljöttek és aminek nagyon örülök, hogy mint mondták az elején, végre egymással is újra találkozhattak.

A beszélgetés előtt volt egy rövid koncert is a ház előtt. Kikből áll a kórus?

Alakítottunk háromnegyed évvel ezelőtt egy pici kórust, de valahogy ez a kórus nem tudott megélni. Egyszercsak kiderült, hogy Énekes Katalin karnagynő itt lakik a kerületben, és elkezdett mozgolódni, hogy összeszedjen egy énekkart. Ez a kórus nagyon gyorsan felduzzadt, és ők lettek a Secundo kórus a második kerület nevéből. Mivel sokukat ismerem, eszembe jutott, hogy milyen jó lenne, ha velük, a II. kerület büszkeségével indulna a mai este.

Legfrissebb

Bárki építheti: megnéztük a budapesti Lego-villamost

Parádés új villamost mutattak be Budapesten. Az új jövevényt szerda reggel leplezték le a Ferencvárosi Kocsiszínben. A sajtónyilvános eseményen a Budapest Brand, a BKV,...

MTÜ: Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai

A felszolgálási díj maximum mértékét meghatározó, valamint a borravaló adómentességét biztosító, és annak kifizetését módosító javaslatokat nyújtott be a napokban a Nemzetgazdasági Minisztérium. A felszolgálási...