Budai titkokról rántja le a leplet az új kötet, melynek második része tavasszal jelenik meg.
A Haris Parkban volt az ünnepélyes könyvbemutatója a II. kerület régen várt helytörténeti könyvének. A Volt egyszer Budán… – Helytörténeti barangolások a II. kerületben című, 320 oldalas, gazdagon illusztrált kötet az önkormányzat támogatásával jelent meg és a Budai Polgár legjobb, legérdekesebb helytörténeti írásait tartalmazza.
A zsúfolásig megtelt teremben, a könyvet Őrsi Gergely polgármester és a szerkesztő Viczián Zsófia helytörténész mutatták be, a moderátor Péter Zsuzsanna, a Budai Polgár újságírója volt.
A beszélgetés elején Őrsi Gergely elmondta, hogy a helytörténeti séták ötlete onnan jött, hogy a téma iránt érdeklődőbbé tegyék a második kerületieket, a budaiakat.
“Nagyon sok olyan visszajelzés volt, hogy az emberek nem ismerik azt a területrészt, ahol élünk, nem tudják, mi a története. Az egyik legszembeötlőbb példa, hogy miről kapta egy utca a nevét. Például az Aranka utcáról nagyon sokáig mindenki azt hitte, hogy csak egy keresztnévről kapta a nevét, és amikor kitábláztuk a Magyar Kultúra Napja alkalmából, hogy Aranka György irodalomtörténész a névadó, ez az utcában lakókat is meglepte” – mondta a polgármester.
A kerület polgármestere kiemelte, hogy a Budai Polgár szerkesztősége évtizedek óta kiemelkedő helytörténeti munkát végez, ami nem arról szól, hogy mint egy történelemkönyvben, leírják, hogyan alakult ki mondjuk Rézmál városrész vagy hogyan jött létre a Margit körút a Margit híd megépítésekor, hanem egy-egy személyes történeten, egy család vagy éppen egy épület történetén keresztül mutatják be a kerületet, ami sokkal inkább vezet ahhoz, hogy megismerjük a saját lokális történelmünket.
Az érdekes beszélgetésen kiderült, hogy a kötetben például szerepelnek az adott cikkekre kapott olvasói levelek is. Voltak olyan témák, amik nagyon megmozgatták a hozzászólókat, ilyen volt például a Bambi presszó. Az érdekelte az embereket, hogy mi volt korábban a presszó helyén, milyen épület állt ott korábban, erről rengeteg olvasói levél jött. Az is kiderült, hogy a Bambi két éve helyi védettséget kapott, nem azért, mert a szocreál stílusban épült épület építészetileg értékes, hanem pontosan azért, mert az egyik utolsó olyan retró presszó, amit védettségre érdemesnek tartanak.
A kötetnek lesz folytatása, tavaszra várható a 2. kötet. Ebben főleg Hidegkút, Pasarét, és a többi kimaradt városrész és az ottani épített örökség fog szerepelni, de itt lesz szó a kerület barlangjairól, gyönyörű parkjairól, nevezetes fáiról, a környék kirándulóhelyeiről is.
Őrsi Gergely, a kerület polgármestere több, mint 15 éve él a II. kerületben, és Budán, a XII. kerületben született.
Nagyon nagy sikere van a helytörténeti sétáknak, folytatódik a sorozat?
“Igen, most van 4 vagy 5 fajta és ez ki fog egészülni Törökvésszel, és a Rézmáli résszel, ahol most vagyunk. Ahogy haladunk, ahogy dolgozzuk fel egy-egy kerületrésznek a történelmét, úgy, hogy az sétálható legyen, lesznek újabb sétaútvonalak. A korábbi séták is folytatódnak jövőre, és biztos, hogy lesz egy kifejezetten a fürdőkre fókuszáló séta – Király Fürdő, Lukács Fürdő – ahova be is tudunk menni akkor is, ha zárva van. Tervezünk még hasonló sétákat, egy-egy ikonikus épületbe, ahova nagyon régóta nem lehet bemenni” – mondta a polgármester.