2024. november 22., péntek
1.2 C
Budapest

Ómama antik, ahol már Oscar-díjas jelmeztervező is járt

A kis üzlet országszerte, sőt hazánkon kívül is híres, hiszen mióta egyre több nemzetközi filmet forgatnak Budapesten külföldi jelmeztervezők is megfordulnak a Frankel Leó utcai pici boltban. Szeri Ákossal, a bolt vezetőjével beszélgettünk. 

A boltba betérő csak kapkodja a fejét a rengeteg izgalmas tárgy közt. Különböző korok ruhái, ékszerei, kalapjai, kiegészítői éppúgy megtalálhatók itt, mint az ezüsttárgyak. Felfedeztem afrikai maszkot is és sok nyakkendőt, régi babákat, valamint sokféle szalmakalapot is. Ákos minden tárgyat ismer, de a nem szakértők egyik ámulatból a másikba esnek a sok izgalmas ruha, ékszer, táska láttán.

Az indulástól Ön az üzlet vezetője. Milyenek voltak a kezdetek?

1999 március 15-én nyitott az üzlet. Műtárgybecsüs tanulmányaim során találkoztam a Jászai Mari téri Ómama bizsuja tulajdonosával, akivel összeismerkedtünk. Gondolkodott rajta, hogy nyit egy másik üzletet és megkérdezte, lenne-e kedvem hozzá. Volt. Ma már a Frankel Leó utca árnyas fái alatt egyre több bolt, étterem, kávézó nyílik. A lokálpatrióta helyiek utcafesztiválokat is szerveznek, ahova egész Budapestről jönnek, akik meghallják a hírét.

Kellemes környéken van a bolt.

Én is budai vagyok, igaz, XI. kerületi, de a nagymamám révén kapcsolódok az utcához. Ő a Margit körúton lakott. Nagyon szeretem Budapest történetét és az azzal kapcsolatos történeti vagy régészeti munkákat. Érdekel nagyon az a negyed, ahol dolgozom és élek. Nyilván az ember látja a változásokat a húsz év alatt, az üzletekét és az emberekét is.


Kikből áll a vásárlói köre?

Rengetegen ismerik a boltot nem csak Magyarországon, hanem külföldön is. Legutolsó élményem, amit kiragadnék, a tavaly újraforgatott Mrs. Harris goes to Paris volt. Ellátogatott az üzletbe az angol jelmeztervező, kiválogatták a megfelelő kiegészítőket, nagyon kellemesen elbeszélgettünk. Mesélt sok személyes dolgot is magáról, és gondoltam, utánanézek, ki is ő. Megnéztem a filmográfiát és elképedtem rajta, hogy Jenny Beavan járt nálam, aki az első Oscarját a Szoba kilátással című filmért kapta, még 1987-ben. A másodikat meg 2016-ban a Mad Max: Fury road-ért. Ő a jelmeztervezője James Ivory legtöbb filmjének, a többi közt a Gosford parknak, az Anna és a királynak. Nagyon tetszett neki az üzlet, fotózott és hagyott egy dedikált képet is, kedves sorokkal. Ennél nagyobb elismerés nincs, mint mikor egy ilyen tervező, akinek minden szempontból korlátlanok a lehetőségei, nálam vásárol.

Lehet tudni, hogy honnan kapta a tippet?

Amikor idejön egy forgatás, egy magyar produkciós iroda asszisztensei segítik a tervezőket.Ha ismerem az asszisztenst, akkor majdnem biztos, hogy kosztümös film esetében eljönnek az Ómamába. Sok tárgyat vittek a részben Budapesten forgatott 2005-ös München című Spielberg-filmbe. Nemrég egy hetvenes években Amerikában játszódó filmsorozathoz vásároltak ruhákat, kiegészítőket, táskákat, szemüvegeket.


Honnan jön ez a rengeteg tárgy a boltba?

Nem kell utánamenni, ismerik az üzletet. Ha valakinél ideillő tárgy van, amit el szeretne adni, az szájhagyomány útján, újságcikkek alapján vagy éppen a weboldalon keresztül ide jut. Nem is járok piacokra, mert nincs rá szükség, anélkül is működik a dolog. Természetesen, ha úgy adódik, körülnézek a lelőhelyeken, de a mostani légkör ezeken nem jó, nem is szeretek oda járni. Ha külföldön vagyok, szintén megnézem az antik boltokat és piacokat – de az már egy más árszínvonal.

Legfrissebb

Bárki építheti: megnéztük a budapesti Lego-villamost

Parádés új villamost mutattak be Budapesten. Az új jövevényt szerda reggel leplezték le a Ferencvárosi Kocsiszínben. A sajtónyilvános eseményen a Budapest Brand, a BKV,...

MTÜ: Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai

A felszolgálási díj maximum mértékét meghatározó, valamint a borravaló adómentességét biztosító, és annak kifizetését módosító javaslatokat nyújtott be a napokban a Nemzetgazdasági Minisztérium. A felszolgálási...