2024. május 15., szerda
16.5 C
Budapest

Márai: fognak maguk még rólam tanítani a magyar irodalomban

Márai Sándort kamaszként kicsapták egy kassai középiskolából, mert álnéven pályázni mert az egyik novellájával. Amikor búcsúzott az osztályától, a tanárra nézve azt mondta, hogy lesz még belőle tananyag a magyar iskolákban.

1900. április 11-én Kassán, Grosschmid Sándor néven látta meg a napvilágot Márai Sándor magyar író, újságíró, költő, akiről a mexikói Chihuahuában könyvesboltot neveztek el. Írói tehetsége hamar megmutatkozott, a pályázatokon azonban csak álnéven vehetett részt, „nem hozhatott szégyent” a Grosschmid névre. Az élettörténetében további, izgalmas fordulatok következtek. Huszonévesen Németországban dolgozott újságíróként, a harmincas éveiben pedig már korának egyik legismertebb magyar írója volt. Sok országban lakott, átélte Trianont, a második világháborút, 1948-ban végleg elhagyta Magyarországot. 1952-ben Amerikában telepedett le feleségével, Matzner Ilonával. 1989-ben San Diegóban egy pisztollyal véget vetett az életének.

Művei közül talán A gyertyák csonkig égnek című regényt ismerik a legtöbben, ebből ugyanis nagy sikerű filmet forgattak. Ezen kívül még meg kell említeni az Eszter hagyatéka, a Napló, Az igazi, a Füveskönyv, a Kaland című regényeit is.

Legfrissebb

Budán csaptak össze a média dolgozói az Arany Glóbuszon

Már 16. alkalommal szervezték meg az Arany Glóbusz médiakupát. Idén először, a Kodolányi János Egyetem budai kampuszán csaptak össze a kommunikáció területén dolgozók csapatai. Mindenkinek...

Turisztikai ügynökség: 2024 rekordév lehet az első negyedéves számok alapján

Az év első három hónapjában 7,1 millió vendégéjszakát könyvelhettek el a magyarországi szálláshelyek, amely 14 százalékkal haladta meg a tavalyi negyedéves számokat. A Magyar...