Két fiatal az ötletgazda, akik elhatározták, hogy a kultúra erejével segítik a társasházakat. Az eseménysorozat hozzájárulhat a kerületi kultúra fellendítéséhez és a társasházi felújítások önszerveződő finanszírozásához.
Sebestyén Áron és Reviczky Balázs megszerezték a II. kerületi önkormányzat támogatását és vannak barátaik is, akik minimális honoráriumért eljönnek zenélni. A lakáskoncert.hu weboldalukon közösségi finanszírozással megvalósuló koncerteket szerveznek, magánlakásokban, tetőteraszokon, irodákban, gangokon és belső udvarokban. Áronék a Margit-negyedet keresték meg a Kultudvar ötletével, aminek megvalósítását a II. kerületi Önkormányzat partnerként segíti.
Ottjártunkkor a 3. koncertet rendezték a Frankel Leó utca egyik legszebb, de sajnos több helyen elég lerobbant épületének hangulatos udvarán. Az 1898-ban épült házban található a Vietnámi gulyás étterem (amiről már írtunk), a Telefon Bisztró és a Susu Keramika is.
Micheller Myrtil és Pintér Tibor műsora igazán illett a kellemes időhöz, szép környezethez. A nézőtéren több generációból voltak vendégek, de láthatóan mindannyian élvezték a műsort.
A program után Sebestyén Áron Artisjus-díjas zeneszerzővel, az egyik ötletgazdával beszélgettünk.
Mióta szervezitek a Kultudvar programsorozatot?
Ez egy nagyon friss kezdeményezés, mindössze 3 hetes. Azóta minden héten rendeztünk itt az udvaron egy koncertet, mivel valójában erre a házra, – ahol én is lakom – alakult a dolog. Ezt a koncepciót megpróbáljuk majd kiterjeszteni más házakra – de most ez egy próba arra, hogyan tud megvalósulni egy ilyen rendezvénysorozat. A lakók hogyan viszonyulnak hozzá, lesz-e közönség, a zenészek jól érzik-e magukat. Eddig azt látjuk, hogy minden működik, úgy, ahogy elképzeltük, és ennek valószínűleg lesz jövője.
A kerületben szeretnétek terjeszkedni?
Elsősorban igen, mert az Önkormányzattal van egy együttműködési megállapodásunk, ők támogatják ezt a sorozatot.
A fellépő művészeknek is feltettünk néhány kérdést.
Örömmel jöttök ilyen jótékonysági koncerteket adni?
Igen, szívesen szoktunk ilyen fellépéseket is vállalni. Mindent a cél érdekében, mi ott vagyunk – egy mindenkiért, mindenki egyért!
Az ilyen koncertek, hogy állnak össze? Előre megvan a koncert, vagy a közönségtől is függ miket játszotok?
Igyekszünk megtudni előre a körülményeket, és hogy milyen cél érdekében. Erre az estére olyan populáris ismertebb dallamokat válogattunk, amiben mindenki talál olyat, amit ismer. A jazz hangszerelések átfűzik ezt az egészet, de azért a dalok az eredeti valójukban is populárisak, így nem egy nehezen fogyasztható jazz zene.
Még egy aktuális kérdés, mit szóltok ahhoz, hogy nehéz helyzetbe került a Budapest Jazz Club?
Nagyon-nagy problémát jelentene, ha nem nyithatna ki, nekünk is havonta rendszeresen van ott klubunk. De azt hiszem, az összes magyar jazz zenészt ők foglalkoztatják, rosszul érintene mindenkit, ha ez a lehetőség kiesne. Ráadásul egy nagyon népszerű, látogatott helyszínről van szó. A turisták is az első számú helyszínként keresik, ha jazzt akarnak hallgatni, és van egy odaszokott magyar törzsközönsége is. Nem csak a zenészeknek lenne ez egy veszteség, hanem az élőzene hallgató közönségnek is, mert sajnos nagyon kevés ilyen hely van. Egy mentőcsomagot kapnak erre az évre, de hosszútávon ez nem oldja meg a problémát. Azt is tudni kell, hogy nem csak a zenészeknek a fellépési lehetőségei tűnnének el: z összes jazzt oktató intézmény itt tartotta a vizsgakoncertjét, a Magyar Jazz Szövetség itt ülésezik havonta – más célokra is használják ezt a klubot. Nagyon nem találnánk helyette mást, és nagyon reméljük, hogy lesz megoldás.