Pár hónapja nyitotta meg kapuit a mindössze 35 négyzetméternyi Littlebox barkácsműhely a Margit körúton.
Azok, akik betévednek a francia udvar végén található aprócska műhelybe, minden bizonnyal magukba szívják annak kreatív légkörét. Szerszámok, alapanyagok, felújított székek és funkciójukon túlmutató kedves tárgyak töltik meg a rendkívül kedélyes kis műhelyt, amit Sándor Laci és párja Szőllősi Bea álmodott meg. A barkácsolásra kész érdeklődők megtapasztalhatják azt a harmóniát és derűt, ami belőlük árad, a felújított tárgyak pedig Laci segítségével hamar életre kelnek a műhelyasztalon.

Mikor találtatok rá erre a helyiségre?
2023 őszén kezdtünk el kiadó helyiséget keresni közösségi alkotótérnek a Margit-negyedben, egészen véletlenül bukkantunk rá erre a lehetőségre. Megtetszett a hely miliője, ezért megterveztük, kitaláltuk, megírtuk a programunkat és pályáztunk a II. Kerületi Önkormányzatnál. Karácsony előtt kaptunk pozitív választ a Margit-negyed bizottságától, elfogadták a pályázatunkat.

Jól gondolom, hogy ezermester-pedagógus pár vagytok?
Én mentor és szociális munkás vagyok, elsősorban ifjúsági korosztállyal foglalkozom, már 15 éve egy gimnáziumban dolgozom. Laci pedig igazi barkácsmester, aki rendkívül sokoldalú tudással rendelkezik, a bútorrestaurálástól kezdve egészen a legkülönfélébb barkácsmunkákig mindenhez ért. Nagy kreativitással használ fel mindenféle anyagot és alkot belőlük különböző tárgyakat. Szerencsés páros vagyunk: én szeretek szervezni, Laci pedig otthon van a szakmában és a kreatív átalakításban, ami másokat is inspirálhat.

Milyen korosztályt vártok a Littleboxba?
Az elején kifejezetten gyerekeket céloztunk meg, azt gondoltuk, hogy 10-12 éves kortól már komolyabb szerszámokkal is tudnak a gyerekek dolgozni. Két korosztályt képzeltünk el a foglalkozásokon: a 10-14 és a 14-18 éveseket. Viszont mióta megnyitottunk több óvodapedagógus is megfordult nálunk, akik jelezték, hogy szívesen jönnének ovisokkal, illetve fiatal felnőttek és a gyerekek szülei is említették, hogy ők is szeretnének barkácsolni. Ezért kitágítottuk a korosztályt, bárkit nagyon nagy szeretettel várunk foglalkozásainkra.

Milyen barkácsolási lehetőségre van mód a műhelyetekben?
Tulajdonképpen mindenféle kreatív tevékenységre. A gyerekek, fiatalok figyelme már egy ideje elterelődött a kézzel végzett dolgokról. Ezt akarjuk visszacsempészni az életükbe, hogy ne ijedjenek meg, ha egy izzót kell kicserélni, vagy bármit barkácsolni. A hozzánk érkező gyerekeket környezettudatos szemléletre szeretnénk nevelni, arra, hogy ne dobják ki a régi bútorokat, székeket, hanem legyen ötletük azok felújítására és elkészítésére. A legegyszerűbb és hasznos dolgokra is meg szeretnénk tanítani a fiatalokat, mint pl. a falglettelésre vagy a dekorálásra. Szívesen átadom mindazt a tudást, amit megszereztem az évek alatt. Ilyen pl. a bútorrestaurálás, különböző dekorálási technikák, aranyozás, fafaragás, vagy legyen az sárkánykészítés. Természetesen bármilyen figurákat, alkatrészdarabokat összerakhatnak, az alkotás öröme a legfontosabb. Ezekből időnként majd kiállításokat is szeretnénk szervezni. Fontos megemlítenünk, hogy van még egy nemezelő és linómetsző kollégánk, Anita, aki nemezelést és fonalszövést is tanít. A népi kézműves technikák avatott mestere, nagyon szép rongybabákat is készít. Anita a fonalszövésbe, a rongybaba-készítésbe és a nemezelés rejtelmeibe is beavatja a gyerekeket. Kicsik és nagyok is megtalálhatják az alkotás örömét ezekben a munkákban, amiket utána haza is vihetnek.

Minden alapanyagot ti adtok?
Igen, nagy mennyiségű alapanyagunk van, amiket kaptunk vagy összegyűjtöttünk. Sokat kampányoltunk viaszért, amiből sikerült 10 kg-ot összegyűjteni. Faanyagból, textilből is tetemes mennyiség gyűlt össze. A szerszámok felét szintén magánemberek adományozták nekünk az elmúlt hetekben.
Hány barkácsoló gyerek fér el a műhelyben?
6-8 gyerek kényelmesen tud nálunk barkácsolni. Az iskolákat mi keressük fel, de amint említettem, ovisokat is szívesen várunk. A kerületben lévő művészeknek, pedagógusnak is örömmel adunk lehetőséget, hogy workshopjaikkal bekapcsolódjanak a műhely életébe. Főleg a Facebook oldalunkon vagyunk aktívak, az aktuális eseményeinkről folyamatosan hírt adunk.

Műhelyként is funkcionál a hely, amikor épp nem foglalkozásoknak adtok helyet?
Természetesen, ilyenkor bútorokat restaurálok, kárpitozok, tárgyakat újítok fel. Igyekszem inspirálni a gyerekeket azzal, hogy elkezdek egy tárgyat félig megalkotni, amit majd ők befejezhetnek. Szeretjük megmenteni a régi szép dolgokat, eszközöket, amikből bármit lehet alkotni. Papírsárkányt is készítettem mintának, amit gyerekekkel is szeretnénk elkészíteni, majd pedig közösségi programként a Hármashatár-hegyen reptetni.
II. kerületi lakosok vagytok?
Mindketten budaiak vagyunk, én XII. kerületi, Laci pedig óbudai, de napi szinten vagyunk jelen a II. kerületben, idejárunk szórakozni és kihasználjuk a kerület gazdag kulturális lehetőségeit is. Terveink között van az is, hogy városfelfedező túrákat szervezzünk. Imádjuk a különleges kapukat, kilincseket, épületeket, amiket szívesen felfedeznénk gyerekekkel a környéken. Mikrokertészettel is szeretnénk foglalkozni a télikertünkben. Műhelyünk egy francia udvarban található, ahol nincs átjárás. Szeretnénk kicsit szépítgetni az udvart, illetve bringabarát műhelyként hamarosan szervezünk egy programot vendégeinknek, hogy felkészíthessék a bicajukat a nyárra.