2024. november 8., péntek
7.3 C
Budapest

Budán a kutyáknak is járt a fürdő: ezen az elegáns helyen szépültek a négylábúak száz évvel ezelőtt

Gondolta volna, hogy egykor a kutyawellnessben is élen jártunk? Fürösztés, nyírás, trimmelés, közel 100 évvel ezelőttről Budapestről, a kutyafürdők fővárosából.

A kerület utcáit járva gyakran gondolkozom rajta, vajon milyen lehetett itt az élet a századfordulón, az első világháború alatt, vagy a két világháború között. Milyen üzletek voltak a körúton, kik lakhattak az impozáns épületekben, hogyan változott az utcakép? Vajon kikkel futnék most össze az esti sétákon?

A kutyasétáltatókat nézve az is felmerült bennem, hogy mennyiben változhatott a kutyatartás az évek alatt? Milyen fajtákat látnék a budai utcákon, ha visszamennék az időben mondjuk 100 évet? Agarakat? Vizslákat? Vagy voltak már uszkárok is, akiket csinosítottak a gazdik?

A témának utánajárva kiderült, hogy a két világháború között igazán úri dolguk volt a négylábúaknak. Virágzott a kutyawellness, több kutyafürdő is működött Budapesten. Budán a legismertebb a Budai Kutyafürdő volt, a Margit körút 56. szám alatt. Egy korabeli hirdetésből kiderül, hogy itt fürösztés, nyírás, fertőtlenítés, pensio-idomítás zajlott, és akár egy drótszőrű foxit vagy skót terriert is hazavihettek az üzletből a kuncsaftok, mivel tenyésztéssel is foglalkoztak a tulajok. Dübörgött a kutyapanzió- biznisz is, ebből is több volt a városban. Még luxusszanatórium is működött a Svábhegyen, hogy itt lábadozzanak a betegségből felépülő kutyák.

“Ez a szalon az elitkutyavilág találkozóhelye. Fürdő után kabátba öltöztetik őket, tiszta faketrecekben száradnak, azután szépen hazaviszik őket az asszisztensek vagy eljönnek értük a gazdáik. Ide a fürdetés csak primitív ábécéje a kutyaszépségápolásnak. A magasabbrendű műveletek csak ezután kezdődnek. Ma különösen nagy az izgalom. Nemsokára kutyaszépségverseny lesz és a kutyaprimadonnák már most idejárnak fésülködésre, nyiratkozni, avagy kis kozmetikai operációra.

— Nagyon sok előkelő kutya jár ide, kérem, — mesélik. — Gombaszögi Ella kutyája például, meg ott az az egyik külföldi követ pudlija.

A követpudli hallgatagon és rezerváltan ül egy sarokban nem szól a zajos foxikhoz, csak néz gőgösen maga elé. Olyan szegényke, félig szfinksz, félig oroszlánra nyírt külalakjával, mint egy 19. századbeli késői barokk fantázia.

— Most csak a drótszőrű foxi, a skót, meg az airdale-terrier a divat! Meg a magyar pumi és pulifajták. Ezek kezdik lekonkurrálni a foxikat! – írták az egyik fővárosi kutyafürdőről a Színházi Élet 1936/4. számában.

Aki tehát megtehette, az nem maga fürdette a kutyáját, hanem a budai kutyafürdőbe hordta, nyaralás idejére panzióba adta, betegség esetén állatkórházba, majd szanatóriumba. Sok kutyának már akkor is jobb dolga volt, mint a lakosság jelentős részének. Ami pedig egyenesen sokkoló: egykor a Gresham-palota is kutyafürdőként üzemelt, egy állatorvos is várta ott a négylábú kedvenceket.

Fotók: Arcanum

Legfrissebb

A budai szabó újra elhozza a Pitti Uomo világát a kerületbe

Béres Géza nem ismer lehetetlent: a kis budai szabóság már 3 külföldi országba is eljutott és még a világ egyik leghíresebb vörös szőnyegén is...

Az NTAK-ból már látszik: nőtt az utazók száma az őszi szünetben

Dr. Kiss Róbert Richard Prima Primissima díjas turisztikai szakújságíró a Kossuth rádióban beszélt a fővárosi és vidéki turisztikai eredményekről. A turisztikai szakújságíró elmondta: az NTAK-ból...