2025. április 4., péntek
12 C
Budapest

Barátságos, békés, boldog – megújult a Széna tér

Igazi közösségi tér lett a rémes buszpályaudvar helyén. Találkozhatunk, üldögélhetünk, gyönyörködhetünk, a kőről verseket, a tablókról történeteket olvashatunk. Régi képeket nézhetünk a távcsöveken és mindeközben feltölthetjük a telefonunkat, tabletünket valamelyik lámpaoszlopon. Közben az errefelé hírhedt levegő minőségéről, az UV-sugárzásról is megtudhatjuk az elektronikus kijelzőkről, amit kell. Jó hely lett a Széna tér.

Nem túl szép a múltja a térnek. Budapest ostromának fagyos-véres napjaira és az ’56-os puskaropogásra képek és a járókövekbe vésett verssorok emlékeztetnek – Márai Sándor, Szenes Hanna, Bereményi Géza és Térey János minden pátosz nélkül szívbe markoló sorai.

De van itt, a Margit körút és a Csalogány utca találkozásánál egy oszlop az egykor ugyancsak a Széna téren állt Szent János kórházból is. A rég eltűnt épületnek a határait a burkolatba mélyesztett sávok jelzik.

Találunk vashasábot is ’56 hétköznapi hőseire emlékezve. A hatdé művészcsoport emlékműve a harcos forradalmárok fegyverei mellett mindennapi használati tárgyakat idéz.

Egymástól picit távol ugyancsak látható Szenes Hanna szobra (Fáskerti Zsófia alkotása) és fekete fonalból készült ejtőernyős figurája is. Az utóbbi a Fonalgerillák által körbehorgolt lámpaoszlopon, az emlékezet fontosságáról szóló nefelejcsek és a kerület színeire válaszoló virágok fölött. Egy verseket író budai lány emlékét őrzik, aki Palesztinában kezdett új életet, majd a 2. világháborúban visszatért Magyarországra, segíteni másokon. Itt korcsolyázott a BBTE sporttelepén és itt, a Margit körúton végezték ki az egykori katonai fogházban.

A Széna tér a múltunkkal foglalkozik, azok emlékeiből épül fel, akik itt éltek, harcoltak, mentek iskolába, misére, vagy itt szerettek. Többükkel interjú is készült, ezek olvashatók a tablókon, és megnézhetők a velük forgatott filmeken, a téren vagy otthon. Tiszteletükre október 23-án nemzeti színűre világították az új vízesést.

De a jelenről is szól a tér, pátosz és naftalinban érlelt mondatok helyett friss gondolatokat hoz Budára, a fővárosba és Magyarországra – mondta az átadón Őrsi Gergely polgármester. A térre a jövő is bekacsint – nem csak az ott szaladgáló gyerekek, hanem a frissen elültetett sok-sok virág és 68 fa formájában is, melyek árnyat adnak majd nekik és a levegőjüket tisztítják.

Legfrissebb

Barkácsolás, ruhacsere és ökoklub a kerületi kreatív központban

A II. kerületi önkormányzat Margit-negyed városrevitalizációs programja kulturális és közösségi városrészt épít a Margit körút és környékén lévő kiemelten fontos bel-budai területen. A program...

Guinness-rekord a várban

A Közép-Budai Tankerület diákjai a budavári Mátyás-templom és Halászbástya előtti téren szavalták egyszerre Szabó Lőrinc Nyitnikék című versét. 3000 gyerek egyszerre. A különleges eseményt a...