2024. november 21., csütörtök
5.7 C
Budapest

FETEKERT: egy izgalmas projekt, ami a gasztronómián keresztül segít a rászorulóknak

A Máltai Manufaktúra kávézóval egybekötött boltjában az ország felzárkózó településeiről érkező, helyi termelésből, helyi munkaerővel előállított gasztronómiai és kézműves termékekkel töltik meg a polcokat.

A Fény utcai piac egyre inkább kezd közösségi térré válni, sorban nyílnak az izgalmas boltok. A 2. emeleten tavaly év vége óta a FETEKERT kávézó, reggeliző és mintabolt is finomságokkal várja a betérőket. Lehet itt kávézni, reggelizni, ebédelni és vásárolni a különleges kínálatból. Barta Beatrixszal, a Máltai Szeretetszolgálat munkatársával, a FETEKERT projekt vezetőjével beszélgettünk.

Mit jelent a FETEKERT név?  

A  FETE, a Felzárkózó Települések hosszútávú programjának rövidítése, amely egy széles körben ismert, példa nélküli összefogás Magyarország 300 leghátrányosabb helyzetű településének felzárkóztatására. Sokrétű és komplex munkaprogramról van szó, melyben 2019 óta a Magyar Máltai Szeretetszolgálat koordinációja mellett több nagy karitatív szervezet dolgozik együtt: baptisták, ökumenikusok, a Katolikus Caritas. A kisebbek jellemzően egy-egy faluban tevékenykednek, ők a többi között a Tutor Alapítvány és az Igazgyöngy Alapítvány. Ezek a megvalósítók folyamatos jelenlétükkel évtizedek óta megoldatlan problémákra nyújtanak megoldást az érintett térségekben.

A helyi diagnózis alapú beavatkozásoknak köszönhetően immár harmadik éve haladunk azon az úton, ami az itt élőket a rászorultság állapotából az öngondoskodás irányába vezetheti. A FETEKERT elnevezésről a sokszínűségre, és a közös munka “gyümölcseire” asszociálhatunk, hiszen olyan termékeket kínálunk az üzletben, amelyek egytől-egyig a felzárkózó településeken működő kisüzemekből, manufaktúrából származnak. 

Hány település vesz részt a programban?    

Az egész Felzárkózó Települések programban a 300 legszegényebb, leghátrányosabb helyzetű település vesz részt. Jellemzően a Dél-Dunántúl apró falvai, és Észak-Kelet Magyarország települései, de az egész országban szétszórva vannak résztvevők. A FETE program keretében például 2022 tavaszán 50.000 csomag (3.000 kiló) vetőmagot osztottunk ki 3.310 családnak 79 településen.  

Milyen termékeket készítenek a program keretében?

Kézműves termékekkel várjuk mindazokat, akik a minőség tekintetében nem szívesen hajlanak a kompromisszumok irányba, valamint érzékenyek és nyitottak a társadalmi kérdésekre. Alapvetően a FETE településekről származó árucikkek sorakoznak a polcon, de a programhoz, a küldetésünkhöz közel álló társadalmi hasznossággal bíró termékek is megjelennek majd a palettán. Jelenleg minőségi kézműves élelmiszerek – lekvárok, szószok, szendvicskrémek, mikrozöldek, házi szörpök stb. – mellett varrodai termékekkel, fából és kerámiából készült tárgyakkal, újrahasznosított ékszerekkel várjuk vendégeinket. Aki a FETEKERT-ben vásárol, biztos lehet benne, hogy minőségi terméket visz haza, mindemellett az elköltött összeggel programunk széles körű megvalósítását is támogatja.

Ez az első, a program keretében megnyílt bolt?

Tulajdonképpen az első, ami egy nagyobb összefogásra törekszik, a Felzárkózó Településeken előállított termékek népszerűsítésére, piacra történő bevezetésére. A Kelenföldi pályaudvar aluljárójában 2019 óta üzemel egy kisebb boltja a Máltai Manufaktúrának, ahol a termékeink egy része megvásárolható. Szendvicseket, a monori Elfogadás Sütödéből süteményeket, kekszeket lehet vásárolni a büfében, kitűnő kávét fogyaszthatnak a forgalmas tömegközlekedési csomóponton áthaladók, akik gyorsan szeretnének minőségi frissítőhöz jutni. A házias, természetes ízvilágot kedvelő közönség számára csupa ínyencséget rejt azétlapunk. Ha csak egy gyors ebédre van idő, esetleg a szombati piacozást megszakítva szeretne valaki feltöltődni kicsit, nálunk nyugodt környezetben megteheti.

Mikor van nyitva a FETEKERT?  

Héttől négyig, szombaton héttől kettőig, vasárnap és hétfőn zárva vagyunk. 

Mik az első hónapok tapasztalatai? 

A december, főleg a karácsonyt megelőző időszak eredményes volt. Január elején egy hétig zárva voltunk és hát az év eleje nem nagyon kedvez a vendéglátásnak. A tavaszra azonban már most készülünk, szeretnénk, ha a kávézó nem csupán a különleges villásreggelik okán kerülne fel Buda gasztro térképére, de közösségi találkozóhelyként, izgalmas programok helyszíneként is beírná magát a helyi lakosok szívébe.

Legfrissebb

Bárki építheti: megnéztük a budapesti Lego-villamost

Parádés új villamost mutattak be Budapesten. Az új jövevényt szerda reggel leplezték le a Ferencvárosi Kocsiszínben. A sajtónyilvános eseményen a Budapest Brand, a BKV,...

MTÜ: Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai

A felszolgálási díj maximum mértékét meghatározó, valamint a borravaló adómentességét biztosító, és annak kifizetését módosító javaslatokat nyújtott be a napokban a Nemzetgazdasági Minisztérium. A felszolgálási...