2024. szeptember 8., vasárnap
23.7 C
Budapest

Jennifer Lopez kedvenc művészének képeit árulja egy galéria a Margit-negyedben

Bernard Barna Fekete hosszú ideig Amerikában élt, majd visszatelepült Budára és galériát nyitott a Margit körúton. A tengerentúlon népszerű pop art műveket szeretné megszerettetni a közönséggel a Kolibri Art Studióban – a közel egy év tapasztalatai alapján nem is esélytelenül.

Hogyan kezdődött a kalandos kinti élete?

1972-ben, 17 éves koromban disszidáltam, kék útlevéllel Jugoszlávián keresztül. Nem volt könnyű átmenni a jugó-olasz határon, de óvatosan, hegyet mászva sikerült. Így napokon belül bekerültem a latinai lágerba. Nem Cápuába, amiről az akkori kormány egy propagandafilmet forgatott, hogy bizonyítsa: nem éri meg disszidálni, milyen jó itthon. Pár hétig voltam Latinában, majd átszöktem még egy határon és Párizsban kértem politikai menedékjogot, amit bár nem volt könnyű megszerezni, de megkaptam. Úgy terveztem , hogy ott maradok, francia akartam lenni. A srácok, akik disszidáltak velem, és New York-ban vagy New Jersey-ben éltek, küldték a képeket, hogy megvan a sárga Mustang 9 hónap után, meg nézd meg, milyen csizmám van – én meg mosogattam a Champs-Élysées-n. Lecsaptam a mosogatóruhát, bementem az amerikai nagykövetségre, kértem egy kihallgatást és három hét múlva New York-ban voltam. 1973-ban érkeztem meg, nagyon könnyű volt akkor nekünk bejutni Amerikába, ugyanis be kellett volna fogadniuk a kvóta szerint 2000-2500 magyart és nem voltak annyian.

Mit kezdett ott csinálni?

Mindenkinek van egy úgynevezett szponzora – vagy vallási egyesület, vagy egy gazdag civil, akik támogatnak menekülteket – ez a mai napig így van. Elküldtek munkára, adtak kis zsebpénzt, metrójegyet, kaja és ruhajegyeket – be tudtunk vásárolni. Csináltam mindent, ahogy kell: taxit vezettem, wc-t pucoltam, asztalt szedtem le étteremben. Pár hónap után felköltöztem egy barátomhoz Bostonba, ahol több barátunk volt és ott ügyeskedtünk. Én itt műszaki technikumba jártam és ott elhelyezkedtem egy elektromos vállalatnál, ahol a Boeing repülőgépek leszállóegységeihez gyártottak érzékelőket. New York-ban az első munkahelyemen 1.80-at kerestem óránként, itt 4.60-at és volt mellé sok egyéb juttatás is.

Később Kaliforniába került. Ott mivel foglalkozott?

Egy telemarketing vállalatban dolgoztam először, mint üzletkötő, telefonon, aztán 5 év múlva saját magamnak megnyitottam ugyanezt a típusú üzletet, és nagyon sikeres voltam abban az időben. Volt vagy 50 ember, aki nálam dolgozott, köztük a Guns N’ Roses tagjai.

Na, ez érdekes, erről mesélne kicsit többet?

Az egész csapat ott volt, bár az Axl Rose-t két nap után ki kellett rúgni, mert a WC-ben lőtte be magát. Később másfél évig a Duff McKagan a basszusgitárosuk volt a menedzserem. Ekkor még nem voltak ismertek és senki nem tudta, hogy ilyen sikeresek lesznek. Kértek tőlem ötezer dollárt, a lemezkiadás harmincezres költségéhez. Én azt mondtam, hogy nagyon aranyosak vagytok, de ilyen banda a Sunset Boulevard-on annyi van, mint csillag az égen. Hát tévedtem. Rá fél évre a Rolling Stones-nak nyitottak.

Hogy alakult később a kaliforniai élete?

Hát nem voltam ott végig, elmentem 13 évre Hawaii-ra. 9/11 után mentem vissza Los Angelesbe, több más munkahely után mentem be a Kolibri Art Studio Incorporated-be. Ez egy nagyon neves ottani cég, egy szépművészeti stúdiónyomda. Neves művészek műveit nyomtatják, mint például Shag, Britto, Charles Fazzino de Bob Dylan és Sir Antony Hopkins is a megrendelőik közt van. Odamentem, mint menedzser és rá egy évre már ügyvezető igazgató voltam. Én vezettem ezt a kis irodát 15 évig, 2019-ig.

Ezután jött vissza Magyarországra?

Igen és megbeszéltem a tulajdonossal, hogy neked is jó, hogy van itt egy részleged Európában és nekem is jó, hogy itt tudok nyitni egy boltot. Persze ehhez az is kellett, hogy az alkotókat a munkán keresztül ismertem, és örömmel hozzájárultak, hogy az itteni galéria exkluzív kínálatába bekerüljenek.

Ezek mind kis példányszámú szériák. Hogyan lehet ellenőrizni, hogy valóban csak x mennyiséget nyomtassanak?

Kontrollálni a digitális részét nem százszázalékosan lehet, de ezek akkora nagy nevek, hogy meg tudják engedni maguknak, hogy tényleg annyi számozott példányt nyomassanak ki. A szerigráfia az más. Ott nagyon egyszerű, el kell mosni a szitát, össze kell vágni a filmet és újat nem lehet nyomni. Legtöbbször 30 és 80 szín van egy-egy műben, ezeket mind színenként be kell égetni. Ezt a minőséget fogadják el a múzeumok, a digitális nyomatokat nem nagyon.

A boltban a legtöbb kép három alkotótól van, mit lehet tudni róluk?

Fazzino képe sok korábbi amerikai elnöknek is van – például Bushnak, Clintonnak, Trumpnak. Ő az alapítója a 3D-s művészetnek. A Britto-t például a Jennifer Lopez gyűjti, de sok más világhíresség gyűjteményében szintén vannak tőle alkotások. Ő a legnagyobb commercial artist. Az ő rajzait rakják rá a legtöbb reklámra, vagy például a Coca Cola esetében a limitált szériás üvegekre. Ezek valódi sztárművészek, akik meg vannak hívva az Oscar-díj átadásra, a Metopolitan Opera előadásaira. Én eredetileg a két említetten kívül még Shag-et képviseltem, de feleségem szereti a romantikus, argentin Fabian Perez-t – aki például az itt látható Messi képet is festette. Így őt is bevettem a kínálatba. Ebből az eredeti a Messinél is van. 180 darab digitális nyomat készült, amit a Los Angeles-i Kolibri nyomtatott. Pigment eljárással, nagyon magas minőségű vászonra.

Mennyibe kerül a képek kinyomtatása?

Ez a típusú munka nagyon drága. A Britto-ból például, egy nagy méretű limitált kiadás elkészítése 400 dollár. Ezt két-háromezer dollárért árulják, de ez nem fog elfakulni, a zöld nem lesz kék. Itt is van olyan kép, amelyiken 120 szín található meg. Azt egy évig nyomtatta a Kolibri, mert minden lépésnél el kell küldeni a megrendelőnek egy “proof”-ot, hogy a szín mehet-e tovább. A Disney képeknél meg az volt, hogy hiába küldtük a Britto-nak, a Disney-nek is el kell fogadnia a színeket.

A boltban minden nyomatból egy-egy darab van. Milyen kategóriában vannak az áraik?

Ennek a 3-4 művésznek az alkotásai 300 eurótól 12.000 euróig terjednek. Az itteni árak alacsonyabbak a kintieknél, nekem megengedik a művészek, hogy olcsóbban adjam, körülbelül 25 százalékkal. Van olyan művész, akinek a képeinél nem írhatom ki az árat online, de ezt senkinek nem engedi. Magyarországon ezeket a képeket csak itt lehet megvenni. Bécsben és minden nyugat-európai nagyvárosban van egy-egy pop-art galéria. Minden hónapban van egy olyan mű, amit féláron adok, csak azért, hogy menjen. Ilyenkor nem bukunk és nem nyerünk rajta. A művészeknek is az a jó, ha forognak a képek.

Az egy év alatt kb. hány képet adtak el?

Körülbelül hetvenet, tavaly március óta. A megnyitón itt volt az amerikai nagykövetség kulturális attaséja is, aki vett is egy képet.

Hogy találták a helyet a galériának?

Ezt nem a Margit-negyed program keretében béreljük, mi találtuk még korábban és renováltuk a nyitás előtt 4 hónapig.

Sok év Amerika után miért jött vissza?

Ott 62 év a nyugdíjkorhatár, és mivel jól kerestem az ottani Kolibrinál – az utolsó 10-15 év számít – a nyugdíjam magasabb, mint az átlag. Nézegettem, hogy hova menjek, hol tudok ebből a pénzből megélni. Vietnamban, Mexikóban? Miért ne Magyarországon? A harmadik feleségemet itt ismertem meg, 13 éve vagyunk együtt. 17-ben kezdtük Magyarországra költözni, de akkor a kinti Kolibri tulajdonosa kérte, hogy még maradjak, mert nem találnak olyan embert, aki a munkámat meg tudná csinálni. Ekkor már vettünk itt egy lakást és a feleségem azt újítgatta. Én végül 3 évig költöztem, s közben folyamatosan küldtem a dolgokat. Köztük képeket is, amiket adtam ajándékba a barátaimnak, és nagyon tetszett nekik. Ők mondták, hogy ezzel érdemes lenne foglalkozni. Ekkor megkerestem a 4 művészt, akik bele is mentek, hogy adnak anyagot és hogy kizárólagosan képviseljem őket Magyarországon.

Mint mondta, nem a Margit-negyed program része a bolt, de azért tartják a kapcsolatot a kerülettel?

Osvárt Andrea, aki a Margit-negyed mentora, a feleségem barátnője, de itt volt a megnyitón a polgármester is. Folyamatosan tartjuk velük a kapcsolatot.

Említette, hogy tervezik a bolt elköltöztetését. Hol lesz az új helyszín?

A Margit 37-ben, itt korábban egy fehérnemű üzlet volt 7 ablakkal, ezt nézegetjük. Innen oda akarunk költözni. Itt csak egy pici kirakat van és ott van 7. Az egy tökéletes hely, sokkal nagyobb ott a forgalom.

Vannak tervei, hogy meghívja a művészeket Budapestre?

Igen mindegyik akar jönni, még egyikük se járt Magyarországon. Magyarország nagyon népszerű, főleg Kaliforniában, köszönhetően a magyarok szerepének a filmiparban. Erre még rásegített, hogy évekig ment a legtöbb tv csatornán egy másfél perces River Cruise reklám, ami Budapest legszebb részeit a Dunáról mutatta be.

Tervezi a kínálat bővítését?

Igen, itt vannak például Arkhipov festőművész képei, amik nagyon jól eladhatók, de dolgozunk más amerikai művészek képviseletán is, mint Bob Dylan vagy Sir Antony Hopkins.

Legfrissebb

Őrsi Gergely találkozott a sárkánnyal – Süsü játszóteret avattak a Nagy...

Nem csak a teret újította meg a II. kerületi önkormányzat a Novotel Danube szomszédságában, hanem egy olyan játszóteret varázsolt, ami tényleg megfelel a modern...