2024. július 27., szombat
23.7 C
Budapest

Évi 4 forint gyermekenként: így nyitott meg egykor Közép-Európa első óvodája – Budán!

Brunszvik Teréz fáradhatatlan munkájának eredményeként a budai gyerekek hamarabb járhattak óvodába, mint a bécsiek!

Gondolta volna, hogy egykor az óvodai oktatásban is az élen jártunk? Bizony, a Habsburg Birodalom első óvodája 1828-ban nem máshol nyílt meg, mint Budán, méghozzá a mai Attila utca és Mikó utca sarkán. Az első óvoda – az Angyalkert – az angol mintát követte, és létrejötte jelentős esemény volt mind a magyar, mind a birodalom neveléstörténete szempontjából. Bécsben csak 2 évvel később, 1830-ban nyílt meg az első óvoda.

Mindkét intézmény Gróf Brunszvik Teréz nevéhez fűződik, aki fáradhatatlanul dolgozta ki a különböző terveket, javaslatokat, újabb és újabb pedagógiai kezdeményezésekkel lépett fel, s ugyanakkor rendkívüli szorgalommal vezette naplóit. Innen tudjuk, hogy az első budai óvoda alapítása érdekében indított gyűjtést 1828. február 12-én, I. Ferenc 60. születésnapján. Az óvodák fenntartásához való hozzájárulási díj kezdetben évi 4 forint vagy ennek többszöröse volt, egy-egy gyermek eltartási költségeit ugyanis 4 forintra becsülték.

A kisgyermekek óvó és képző intézetekben való korai nevelésének támogatására alakult nemzeti egyesület alapszabály tervezetében a rendes tagok évi hozzájárulását 10 forintban, a rendkívüli tagokét legalább 5 forintban állapították meg. Ez előbbi esetben 2, utóbbi esetben 1 gyermek éves óvodai ellátását és az intézmények fenntartási költségeit fedezte.

Ahhoz, hogy az óvodák elterjedjenek, nem is kellett sokat várni: nyolc évvel később már tizennégy kisdedóvó működött országszerte. Pest-Budán kívül Pozsonyban, Besztercebányán, Nagyszombaton, Szekszárdon, amelyek fenntartását főként magán- és közadományokból biztosították. A gyerekek itt tanultak is, német és magyar nyelven olvasást és vallástant.

Az első óvodák létrejöttét az ipari forradalom generálta, aminek hatására egyre több nő állt munkába. Elsőként Nyugat-Európában, majd a reformkor idején Budán is megteltek az intézmények a gyerekekkel, akiknek mindkét szülőjük dolgozott. Az óvodák megjelenése hatalmas változást hozott nők ezreinek életében, hiszen ami ma már természetes, az akkoriban még úttörő tevékenységnek számított. Mindezt a forradalmi gondolkodású Brunszvik Teréznek köszönhetjük, aki később a nőnevelés és női egyenjogúság szószólója is volt.

Fotók:Wikipedia

Legfrissebb

Színházban és gasztronómiában is otthon van a BudaPasta alapítója

Endrődy Krisztián a Jordán Tamás alapította szombathelyi Weöres Sándor Színháznak volt hosszú ideig oszlopos tagja, de gyakran láthattuk televíziós produkciókban is. Pár évvel ezelőtt...

Soha ennyien nem nyaraltak Magyarországon, mint idén

Az első 200 napban és a vakáció kezdete óta is több vendéget fogadtak a szálláshelyek, mint a tavalyi rekordévben. Az év első kétszáz napjában a...