2024. július 27., szombat
23.7 C
Budapest

A Móka már több, mint 10 éve a kerület lelke: interjú Acél Rékával

Sok mindenkit megtéveszthet a Varsányi Irén utca 9. szám felirata: Módszertani Kabinet. A Kölyökidő című népszerű televíziós sorozatból ismert Acél Réka üzletvezető megőrizte a hely múltidéző cégérfeliratát, aminek két szótagjából könnyed lezserséggel új nevet is adott. A Móka kávézót reggeliző és brunch étteremként definiálja a sikeres vendéglátós, de ennél sokkal több, akár egész napra is bekuckózhatunk a különleges hangulatú hely galériáján online üzemmódban, közben pedig végigkóstolhatjuk a napi menüt reggeltől estig. Réka a Móka mellett a Kacagás Bisztrót is üzemelteti. A két különböző jellegű kávézóról kérdeztük az üzletvezetőt.

Már több mint 10 éve vezeted a kerület egyik népszerű kávézóját. Pontosan hány éve is?

2022-ben voltunk 10 évesek. A helyet régen Módszertani Kabinetnek hívták, a helységgel együtt örököltük a cégértáblát is. 50 év távlatából sem tudjuk pontosan, hogy mit is takarhatott ez az elnevezés, aminek 2 szótagjából találtuk ki egy barátommal a kávézó nevét. Természetesen megünnepeltük a tízéves évfordulóját a helynek. Régóta álmodoztam arról, hogy ha egyszer saját üzletem lesz, akkor biztosan Kacagás lesz a neve. Ez is megvalósult, hiszen egy évvel ezelőtt felkértek a Jurányi Házban lévő kávézó üzemeltetésére is, aminek ezt a nevet adhattam.

Amikor megnyílt a Móka kávézó a Varsányi Irén utcában, több mint 10 évvel ezelőtt, akkor is ilyen volt a környék hangulata? Tele volt kis kávézóval, étteremmel?

Egyáltalán nem, akkor csak a Kapás utcai rendelő büféje, illetve a velünk szemben lévő Due Fratelli olasz étterem működött. Azóta rengeteget fejlődött a környék. Azért szerettem bele az üzlethelységbe, mert a sarkon van, és tudtam, hogy nagy üvegablakokkal világossá, otthonossá tudjuk tenni. Abban is potenciált láttam, hogy az üzlet a bringaút mellett van, sokan járnak erre gyalog vagy bicajjal. Miután mi megnyitottunk, gombamódra szaporodtak és nyíltak meg a vendéglátóhelységek a környéken.

Nagyon jó hangulatú, színes kávézót varázsoltatok a Mókából. Miből fakad a hely egyedisége, sajátossága?

Általában az eklektikus bohém jelzőt használom, ez a legtalálóbb a Mókára. Fiatalkoromban nagyon sokat utaztam. Mindenhol felkerestem a bolhapiacokat, ahol rengeteg kis tárgyat vásároltam, amelyek egyediek, az adott táj motívumait viselik. Egy idő után tudatosan gyűjtögettem már ezeket, amiket persze nem tudtam már sem a lakásban, sem a konyhában, a spájzban tárolni helyhiány miatt. Ezek a korábban megtetszett tárgyak, evőeszközök, poharak, tányérok voltak a kiindulópontjai a kávézónak. Szinte mindent használtan vettem, híve vagyok az újrahasznosításnak, szeretem megbecsülni a tárgyakat. A nem funkcionáló eszközöket nem kell feltétlenül kidobni, kreatívan fel lehet használni egészen más dologra, mint az eredeti funkciójuk. Újra lehet őket gondolni. A vécéajtó például vitorlaanyagból készült. Ez a szokásom a mai napig megmaradt, a kávézó tárgyait azóta is a bolhapiacokon szerzem be.

Hogyan alakítottátok ki a nyitvatartási időt? Melyik napszak a legerősebb a vendéglátás szempontjából?

Nekem mindig azok a helyek tetszettek, ahol reggeltől estig el lehet lenni, ami nem kimondottan csak kávézó vagy reggeliző, hanem mindennek a keveréke. Ilyen helyek főleg Spanyolországban vannak, amiket a spanyolok bároknak neveznek, ahol reggeltől estig, a napszaknak megfelelően bármilyen ételt el lehet fogyasztani. Mivel reggel 8 órakor nyitunk, ezért erős a reggeli felhozatalunk.  Sokan járnak hozzánk reggelizni, még szombatonként is. Az ebédmenünk egy leves és egy főétel, a sütijeink is nagyon népszerűek, illetve a mindig frissen vasalt szendvicseink és a saláták. Nyáron a teraszunk nagyon kedvelt.

Ha jól tudom, outsiderként tanultál bele a vendéglátásba, mivel egészen mással foglalkoztál. Ez nehézséget okozott?

Korábban, mikor a televízióban dolgoztam, nem volt közöm a vendéglátáshoz, de álmodoztam arról, hogy egyszer majd lesz egy saját kávézóm, mert az nagyon menő.  Szerettem Sass Tamás Presszó című filmjét, aminek egy presszó volt a fő helyszíne, ahol zajlott a cselekmény, ahol mindig történt valami izgalmas dolog. Ez a film nagyon inspirált abban, hogy megvalósítsam az álomkávézómat. Tökéletesen ilyennek gondoltam egy igazi vendéglátóhelyet, mint amit itt, a Mókában sikerült megvalósítani, hiszen itt találkoznak, ismerkednek egymással az emberek. Kialakult egy komoly törzsközönségünk, sok a visszajáró vendég. Volt időm, hogy kitanuljam a vendéglátás fortélyait, amit most már együtt a testvéremmel csinálunk, mivel ő kitanulta a szakácsmesterséget. Ő korábban marketing területen dolgozott, ami szintén egy hasznos, támogató tudás a vendéglátásban. Ez egy olyan szakma, ami állandó kihívás elé állítja az embert. Az utóbbi pár évben alaposan megváltozott a vendéglátóipari szabályozás, leginkább a gátfutáshoz tudnám hasonlítani, ahol folyamatosan le kell küzdeni az akadályokat.

Mikor kapcsolódtál a Jurányi Ház kávézójának az üzemeltetésébe?

Tavaly előtt februárban keresett meg Viki, a Jurányi Ház vezetője, hogy nincs-e kedvem üzemeltetni egy másik helységet náluk. Örültem a felkérésnek, mert a Jurányi Ház profilja nagyon szimpatikus, sok embert ismerek, akik itt próbálnak, dolgoznak. A Jurányi Ház egy hatalmas kulturális központ, ahova már több mint ötven szervezet költözött be, köztük művészeti csoportok, egyesületek, társulatok. Én magam is sokszor voltam itt előadásokon, hordtam ide a gyermekeimet foglalkozásokra, mindig kedveltem, és ráadásul csak két sarokra van a Módszertani Kabinettől. Abszolút otthonosnak éreztem a helyet, és végre megvalósult az a vágyam is, hogy lett egy Kacagás nevű bisztróm, ami nem hasonlítható össze a Mókával, nemcsak a mérete miatt, hanem a funkcióját tekintve sem. Itt jóval több ember fordul meg, illetve míg az egyik pillanatban ebédeltetünk, a másik pillanatban színházi büféként üzemelünk. Más a feladat, amikor betódul 100 ember egyszerre egy előadás előtt, illetve, ha csak páran kávéznak délutánonként.

Elégedett vagy a jelenlegi helyzettel, a két hely üzemeltetésével?

Nagyon elégedett vagyok, hogy bővült a lehetőségünk a Jurányi Házban. Folyamatosan tanulok, fejlődök, amióta a két helyet párhuzamosan működtetjük. Annak is örülök, hogy nem kerültem nagyon távol a művészettől, sőt, egy kulturális ház alagsorában van a Kacagás, ahol nagyon sok izgalmas esemény zajlik, a Mókában pedig már többször megkerestek filmesek, hogy dokumentumfilmet vagy vizsgafilmet forgassanak nálunk. Reisz Gábor filmrendező nálunk írta meg a legelső, a Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének a forgatókönyvét. Akkor épp itt lakott a környéken és minden nap bejött hozzánk kávézni, gyakorlatilag a galérián írta meg a könyvet, majd forgatott is egy filmjelenetet a kávézóban. Elégedett vagyok, hogy két ilyen izgalmas vendéglátóhelyet vezethetek. Nagyon jó csapattal dolgozom együtt, főleg egyetemistákkal, ők is a miliő miatt szeretnek nálunk lenni. Arra törekszünk, hogy a Móka és a Kacagás bájos és egyedi varázsát mindig megérezzék a vendégeink.

Legfrissebb

Színházban és gasztronómiában is otthon van a BudaPasta alapítója

Endrődy Krisztián a Jordán Tamás alapította szombathelyi Weöres Sándor Színháznak volt hosszú ideig oszlopos tagja, de gyakran láthattuk televíziós produkciókban is. Pár évvel ezelőtt...

Soha ennyien nem nyaraltak Magyarországon, mint idén

Az első 200 napban és a vakáció kezdete óta is több vendéget fogadtak a szálláshelyek, mint a tavalyi rekordévben. Az év első kétszáz napjában a...