A harmincas években igazi majális-hangulat volt egy átlagos vasárnapon is Buda ikonikus helyszínén.
A hűvösvölgyi Nagyrét évtizedek óta a budapestiek egyik legkedveltebb helye a kikapcsolódásra. Fénykorát a húszas-harmincas években élte: a hétvégéken már korán reggel megteltek a hűvösvölgyi villamosok a városlakókkal, akik már alig várták, hogy végre a zöldben lehessenek. Piknikkosarakkal, plédekkel felszerelkezve indultak neki a napnak, hogy aztán a napsütésben, egy krigli sörrel a kezükben élvezzék a pihenést. Lehúzták a cipőt, a harisnyát, körjátékokat játszottak, vagy a hajóhinták, ringlispilek (körhinták) egyikében pörögtek.
Az Este tudósítójának helyszíni riportja hűen adja vissza, milyen volt a hangulat 1934 egyik júliusi vasárnapján a budai Nagyréten. Izgalmas részletek is kiderülnek, például hogy hogyan múlatták az időt akkoriban a fiatalok.
“Papa és mama szépen lehúzza a cipőt meg a harisnyát, kipakkolják az elemózsiát és a kifeszített családi esernyő árnyékában vidáman falatozni kezdenek. A fiatalok a táplálkozás után szépen körbe ülnek vagy állnak és játszanak: haragszomorodd, Amerikából jöttünk, fekete-fehér, igen-nem és a szerelem.
Ezt az utóbbi játékot a még forgalomban levő félkonzervatív felfogás szerint igen erkölcsösen, poétikusan és jámboran oldják meg … Fiúk, lányok körbeállnak, egymás kezét fogják és szép nótákat énekelnek. A körön belül három fiú és három lány kezdi meg a játékot. Mindegyikük előveszi a zsebkendőjét és kiválaszt magának a körbenállók közül egy fiút vagy lányt. A kiválasztottnak vállára teszi a zsebkendőt, aki ezért megcsókolja.
A megcsókolt beáll a körbe a kiválasztott helyére, aki folytatja a játékot. Így megy ez jó félóráig, amíg mindenki mindenkit megcsókolt, már és senki sem tudja, hogy kinél van a zsebkendője. A szembekötősdi sem rossz játék, mert ebben az öregek is részt szoktak venni” – írja a lap tudósítója.
Az archív anyagban Keller Lipót is megjelenik, akiről hamarosan részletesen is beszámolunk. Ő volt a budai hős fényképész, aki az 1900-as évek elején egy hétvégén több száz portrét készített a Nagyréten. Az Est 1934. július 4-i számát lent olvashatják.