2025. július 16., szerda
21.3 C
Budapest

Nyolcvanezer köbméter víz Budapest felett

Nyílt napok a gellérthegyi Gruber József víztároló medencében

Csoportos túrákra és más programokra hívták az érdeklődőket a Gellért-hegyi Gruber József víztárolóba a víz világnapja alkalmából. A világnapnak és a vezetett bejárásnak is az a célja, hogy felhívják a figyelmet az ivóvíz fontosságára és az édesvízkészletek veszélyeztetettségére.

A víztárolót, amely 1974 és 1984 között épült, azért éppen a Gellért-hegyre telepítették, mert ez a belvárosban, az ellátandó terület központjában van, és a telephely magasan, a város felett terülhet el. Az is fontos szempont volt, hogy a két új medence így viszonylag egyszerűen összekapcsolható a meglevő vízellátási rendszerrel, a Gellért-hegy déli oldalában levő, sziklába vájt hatalmas tárolókkal. A névadó Gruber József, a Műegyetem rektora, akinek elévülhetetlen érdemei vannak a tervek elkészítésében.

Víztároló medencékre azért van szükség, mert a kutak hozama általában ugyanakkora, viszont a vízigény a napszaktól és az évszaktól függően változik. A medencéket éjjel töltik fel, nappal ürítik, arra pedig mindig nagyon ügyelnek, hogy a minőség kiváló legyen. A Gellért-hegyi két medence feszített vasbetonból készült, mert ez az anyag tartós, és ellenáll a nedvességnek. Aki a helyszínen sétál, szinte semmit nem lát a tárolóból, mert parkot alakítottak ki a tetején.

A víz állandó mozgásban van a tárolóban, és a beérkező friss víztömeg úgy tolja maga előtt a már bent lévőt, mint egy dugattyú. Erre azért van szükség, mert ha lennének holtterek a medencékben, akkor az ott lelassuló, pangó vízben elszaporodhatnának a mikroorganizmusok. De a levegőt is mozgatni kell a termekben, mégpedig azért, hogy megelőzzék a pára lecsapódását a falakon. Ez is segít a víz kiváló minőségének megőrzésében, és meghosszabbítja a tárolási időt.

A szakemberek szerint Budapest igen jó helyzetben van a vízellátást illetően. A napi 300-400 köbméteres igényt félgőzzel teljesíti a hálózat, és még a WC-t is ivóvízzel öblíthetjük le. Egyébként a mainál sokkal több fogyott az 1970-es években, valószínűleg azért, mert akkor még a görögdinnyét is folyó csapvízzel hűtöttük.

Legfrissebb

Beváltak a traffiboxok: 40 százalékkal kevesebb gyorshajtás van a kerületben

Látványos eredményt hoztak a traffiboxok: 2025 első felében több mint 40 százalékkal kevesebb gyorshajtást rögzítettek, mint egy évvel korábban. Az Önkormányzat eddig tíz helyszínen telepített...

Budai fiatalok is részt vesznek az idei első Összmagyar Anyanyelvi Táborban

15 ország, 150 település, 900 csillogó szemű kisdiák – elkezdődött idei első Összmagyar Anyanyelvi Tábor. A tábor ünnepélyes megnyitója július 6-án, vasárnap 18 órakor vette...