A hatvanas évek óta csak külön engedéllyel lehet belépni az ortodox zsidó sírkertbe
A Németvölgy gyöngyszeme is lehetne a Csörsz utcai temető, ha az emberek tudnák, hogy mi rejtőzik a magas falak mögött. Akik a környéken laknak vagy dolgoznak, valószínűleg naponta mennek el a sírkert mellett úgy, hogy észre sem veszik azt. Ha azonban regisztrálunk Megyeri Jonatán rabbi sétájára, akkor belülről is megismerhetjük ezt a különleges helyet.
Ortodox temetőről van szó, ami azt jelenti, hogy a zsidóság konzervatívabb szárnyának tagjai helyezték itt örök nyugalomra a szeretteiket. A temetések az 1880-as évek végén váltak itt rendszeressé, míg az utolsó halottat 1961-ben kísérték az utolsó útjára. Azóta zárt a terület, és csak hitközségi engedéllyel lehet oda belépni.
Az ortodoxia abban nyilvánul meg, hogy az összes sírkő kelet felé néz. A sírkert közepén kialakított út egyik oldalára temették a nőket, a másikra pedig a férfiakat, bár amikor kezdett megtelni a parcella, kénytelenek voltak megszegni ezt az előírást. Szintén az ortodox hagyományokkal magyarázható, hogy a kohanitákat, vagyis a papokat megint egy másik helyre külön temették, ők ugyanis még haláluk után sem kerülhettek más halottak közelébe. A sírjaikat külön kapun és külön úton lehet megközelíteni.
A zsidó törvények szerint az elhunytat azonnal el kell temetni, ami Izraelben nagyjából három órát jelent. A diaszpórában, így Magyarországon ezt nehéz kivitelezni, így a három órából három nap lett. Arra azonban itt is nagyon kell ügyelni, hogy szombaton nem szabad senkit sírba tenni, és hogy szombaton lehetőleg ne maradjon temetetlen a halott. A sietségnek az az oka, hogy úgy tartják, a gyász csak a temetés után kezdődhet el.
Izraelben egyszerűen a földbe helyezik az elhunytat, Magyarországon viszont fakoporsóba fektetik a holttestet. A koporsó dísztelen, mivel az a cél, hogy a temetőben már ne látszódjék, ki halt meg gazdagon, és ki szegényen. A sírkőnek, amin itt a Csörsz utcában csak héber felirat szerepelhet, az a feladata, hogy mutassa, hol fekszik a halott, ugyanis a sírra nem szabad rálépni. Régebben azért fektették le a sírkövet, hogy a vadállatok ne kaparhassák ki a földből a maradványokat.
A XII. kerületi Csörsz utcában temették el a városmajori Alma utcai ortodox kórház egykori betegeit, akiket 1945 elején mészároltak le. Sírjaik mellé 1946-ban emlékművet állítottak. A rendszerváltás után fokozatosan rendbe rakták és felújították a sírkertet, a sírokat, valamint a halottasházat is.