Szabó Magda és Solt Ottilia után Komlós Juci is névadója lett egy közterületnek Budapesten.
Egyikük sétányt, másikuk teret, harmadikuk közt kapott a kerület lakóinak javaslatára. Igazi civil kezdeményezés ez, ami tavaly nőnapkor indult. Arra lehetett voksolni, hogy mely egykori kerületi lakosokról nevezzenek el négy, eddig név nélküli közterületet. Nőkről, mert javítani volna jó azon az arányon, hogy a valós személyekről elnevezett tíz budapesti közterületből kilenc férfi nevét viseli.
Nagyjából ezer javaslat futott be.
Az írónő nevét a Széllkapu tér és a Mammut között őrzi a sétány, a szociológus a Frankel Leó utca egyik öblének lett a névadója. A szerdán felavatott rövidke Komlós Juci köz a Józsefhegyi utca 26. és 28/a között található, néhány lépésre a kilátótól és a színésznő egykori lakásától. Egy olyan helyen, amiről Földesi Margit a táblaavató előtt azt mondta: olyan, mint az édesanyja. Rá emlékezteti.
A Jászai Mari díjas Nemzet Színésze most lenne 103 éves – emlékeztetett beszédében Őrsi Gergely polgármester. Már három évesen színpadon állt, gyerekszínész korából maradt rajta a Juci név. Élete maga volt a 20. századi történelem és színháztörténet.
Több mint 75 éves pályafutása során jelentős és népszerű karakterszínész lett, könnyeden és természetesen játszott. A színházak mellett csaknem harminc nagyjátékfilmben és számtalan televíziós filmben és sorozatban szerepelt, köztük az Aranyemberben, ahol Teréza, és a Szomszédokban, ahol a mindenki által kedvelt Lenke néni volt. Ottani unokája, Alma, vagyis Fehér Anna színművésznő 13 évig ült vele egy öltözőben. Közben Komlós Juci sokat beszélt és nagyokat hallgatott, ellenállhatatlanul – mesélte személyes élményeiről szóló, helyenként könnyes beszédében Fehér Anna.
Nem csak egy, két táblát avattak most. Mert nem csak az a fontos, hogy valakinek a neve kikerüljön, hanem az is, hogy helytörténeti, kultúrtörténeti emlékként a tevékenysége is fennmaradjon. Komlós Juci tábláján ez áll, Horváth Ádám szavaival:
“Mindig felkészült, rendkívül pontos művész volt (…)Tüneményes (…) kézzel kijegyzetelte a forgatókönyvből a saját szövegét, végszóval. Egy hangyányi nézeteltérés köztünk tizenhárom év alatt nem volt.”
Nyitókép: FB Őrsi Gergely