2024. szeptember 8., vasárnap
24.3 C
Budapest

Art deco és gyermekkor Budán

Mesebolt és aranyecset. Ez a címe a Lukáts Kató kiállításnak a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban Óbudán. Ha nem is tudja, hogy ki Lukáts Kató, szinte biztos, hogy akkor is ismeri.

Csodás csomagolópapírok, ikonikus gyermekkönyvek, menő plakátok, izgalmas bútorok, sőt még ruhatervek is láthatók a Korona téren. Jellegzetes stílus, kortalan motívumok. A leghétköznapibb, csomagolásra szánt grafikák talán a legkáprázatosabbak. Csodás lehetett úgy kapni egy doboz bonbont, hogy igazi művészeti alkotásból bontogatjuk ki.

Lukáts Kató grafikusművész csaknem végigélte az egész 20. századot. A már említettek mellett tervezett címlapokat, textileket, színházi jelmezeket, díszdobozokat is. A legtöbben azonban alighanem a Gőgös Gúnár Gedeon, az Ablak-Zsiráf, a Zengő ABC, az Aranyecset illusztrátoraként ismerjük – nekem például az utóbbi rajzai a tökéltes utazást jelentették annak idején a csodák és az egzotikum, a határtalan szépség világába.

A kiállítást végigjárva örömmel röpülnénk vissza az időben úgy 80 évet, az aprólékosan megrajzolt, szellemes és szerethető pici figurákat ábrázoló kifinomult csomagolópapírok világába. Annyira igényesnek tűnik ez a mából visszanézve! Ha nálunk el is tűntek, Bécsben még élnek ezek a grafikák. Lukáts Kató művei nem csak múzeumokban és újra meg újra kézbe vett gyerekkönyvekben élvezhetők ma is. Az osztrák fővárosban az Altmann & Kühne csokoládéboltjában még mindig használják az általa megálmodott csomagolópapírokat.

A Lukáts Kató kiállítás, amely a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum A plakátművészet mesterei/Mestersége: grafikus című grafikatörténeti tárlatsorozatának része, április 17-ig látogatható.

Legfrissebb

Őrsi Gergely találkozott a sárkánnyal – Süsü játszóteret avattak a Nagy...

Nem csak a teret újította meg a II. kerületi önkormányzat a Novotel Danube szomszédságában, hanem egy olyan játszóteret varázsolt, ami tényleg megfelel a modern...