Dr. Kiss Róbert Richard Prima Primissima díjas turisztikai szakújságró ezúttal Hongkongba kalauzolta el az Inforádió hallgatóit.
Hongkong egy olyan hely, ami már az első pillanattól magával ragadja az utazót. A városállam területének mintegy 40 százalékát zöld területek, parkok és természetvédelmi körzetek alkotják, miközben hatalmas háztömbök, luxusszállodák, felhőkarcolók nőnek ki a földből. A közel 15 millió fő lakta metropolisz hivatalos megnevezése szerint a Kínai Kommunista Párt által irányított különleges közigazgatási terület, ahol Kínával ellentétben kapitalista rendszer működik. Hongkong egyike a világ vezető gazdasági és kereskedelmi központjainak, ahol a kínai mellett az angol is hivatalos nyelv, egykor ugyanis koronagyarmata volt az Egyesült Királyságnak, de 1997-ben visszaadták a britek Kínának. A baloldali közlekedés megmaradt, és a hivatalos fizetőeszköz a hongkongi dollár, a turizmus pedig nagyon jól működik – mondta a turisztikai szakújságíró az Inforádió adásában.
Tele vannak a szállodák, a plázák, merthogy Hongkong egy picit a plázák birodalma is, meg hát persze a felhőkarcolóké. Hongkong önmagában egy sziget is: az egészen különleges igazgatású terület 260 szigetből áll és Hongkong mellett ki kell emelni Lantau szigetét, ahol minden a szórakozásról szól, hiszen itt van a Disney-park is – mondta Dr. Kiss Róbert Richard.
A repülőtérre vezető gyorsvasútról leszállunk, átmegyünk egy másik vonalra, majd megérkezünk a Disney-metróhoz. A szerelvény ablakai Mickey egér fejét formázzák. Belül minden vidám, rózsaszín, kék és aranyszínű. A kocsik mindegyikében találunk egy kis vitrint, benne valamelyik Disney hős aranyszínű szobrával. Furcsa élmény, még felnőtteknek is. A hatalmas Disney-parkban hatalmas állatfigurás szökőkutak és eredeti pálmafák szegélyezik az utat. A látványos show sztárja természetesen a húsz méteres Mickey egér figura, de feltűnik itt szinte minden Disney hős, háromóránként ugyanis újabb és újabb látványosság következik.
Nekem ami nagyon tetszett, hogy vannak ilyen futurisztikus játékok is a jövő birodalmában és van egy olyan kalandpark, ahol csónakra szállhatunk és átélhetünk egy vulkánkitörést meg egy indián támadást – mondta a turisztikai szakújságíró.
Hongkong a híres luxusszállodák hazája is, több nagy múltú hotel van a szigeten, ami összeforrt a hely történelmével és a híres sztárok is szívesen szállnak meg itt. Az első nyugati stílusú szálloda Hugh Barton, egy hongkongi milliárdos üzletember ötlete volt, a múlt század hatvanas éveiben. Úgy gondolta, hogy a szigetre látogató főleg angol üzletemberek unják már a közepes ázsiai hoteleket, és a londoni elitklubok hangulatára vágynak. Elhatározta, hogy olyan szállodát építtet, amely a felsővezetők, az arisztokraták, a luxusra vágyók igényeit elégíti ki. 1963-ban átadták Mandarin hotelt. Annyira megkedvelték a vendégek, hogy a szállodában található Captains bár a legfelkapottabb találkahely lett.
Hamarosan ki kellett bővíteni az épületet, 1968-ban pedig a legfelső szinten megnyitották a Harbour (Kikötő) éttermet és a nyitott medencét. A hongkongi hotelben rendezték meg először a Művészetek fesztiválját, ide jártak kávézni a helyi előkelőségek. 1985-ben összeolvadt a bangkoki Oriental és a hongkongi Mandarin hotel, ettől kezdve mindkét szálló mindkét nevet viseli. Jellegzetessége nem csupán a kiváló panoráma a szobákból, hanem a wellnessrészleg is. A klasszikus kínai gyógymódot ötvözik az ázsiai masszázskultúrával. Ma a szállodalánc neve világszerte összefonódott a luxussal, hamarosan pedig nálunk is lesz Mandarin Oriental, a Gellért Szálló épületében.
Látnivalókban nincs hiány Hongkongban, számos múzeum, szórakozóhely, étterem van, de a legérdekesebb talán a helyi botanikus kert. Érdemes még megnézni a Buddha-kolostort, az Óceániárumot is. A város lakói karatemestereikre a legbüszkébbek. Itt született ugyanis a legendás Bruce Lee, és napjaink első számú harcosa, Jackie Chan is.