2024. április 29., hétfő
20.9 C
Budapest

A fél város látszik Budapest legújabb panoráma teraszáról

Nemrég megnyílt a Pénzmúzeum panoráma terasza, ahonnét nem csak a Széll Kálmán tér és a budai kerületek, de a fél város látványa tárul a szemünk elé.

Kovács Barnával, a Pénzmúzeum marketing és kommunikációs vezetőjével beszélgettünk.

A tavaly márciusban megnyílt múzeumról korábban már írtunk az oldalunkon. Mik az eddigi tapasztalatok, népszerű lett a múzeum?

Igen, népszerű! Tanítási időszakban vannak egyéni és csoportos látogatások. A csoportos iskolai látogatásokra nagyon-nagyon hamar betelnek az időpontok, hatalmas érdeklődés van rá. Az egyéni látogatottság is igen magas. Júniusban, amikor a Múzeumok éjszakája is nyitva voltunk, majdnem tízezren jöttek el hozzánk, ami rekordszámú látogatónak számít. Nagyjából teljes kapacitással működik a múzeum, most is több iskolás csoportunk nézi a kiállítást.

A múzeum látogatása ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött. Amikor itt vagyok, mindig látom, hogy jönnek akár családok is regisztráció nélkül. Őket tudják segíteni, hogy végül meg tudják nézni a múzeumot?

A minél teljesebb látogatói élmény elérése érdekében idősávonként limitált számú vendéget engedünk be a kiállításra. Az oldalunkon, és minden kommunikációnkban hangsúlyozzuk ezt, de persze tudjuk, hogy ennek ellenére előfordul, hogy regisztráció nélkül is többen érkeznek. A legszerencsésebb a helyzet akkor áll elő, ha éppen van szabad időpont, esetleg lemondás, vagy valaki nem jött el a lefoglalt időpontra. Ha csak későbbre tudunk időpontot adni, a várakozás alatt ajánljuk a szintén nagyon érdekes, ideiglenes kiállításunkat az első emeleten, mely bemutatja a “Postapalota” történetét. Ez szabadon látogatható, mint ahogy a földszinti kávézó és az izgalmas ajándékbolt is. Sajnos előfordul, hogy aznapra már valóban nincs helyünk, ilyenkor segítünk egy másik napra helyet foglalni. 

Nemrég nyílt meg a panoráma terasz, egyelőre csak a múzeum látogatói számára. Erről mit kell tudni?

A hetedik emeleten található a körülbelül kétszáz férőhelyes panoráma terasz, a Postapalota épületében. Egyedülálló módon most először látogatható ez a terasz. Az épület 1926-ban készült el Sándy Gyula tervei alapján, de eddig ez a rész nem volt nyitott a nagyközönségnek. Látjuk, hogy van erre igény: a múzeum látogatottsága, ha lehet, még jobban megnövekedett a terasz megnyitása óta. Érdekességként megemlítem, hogy a Múzeumok éjszakáján külön regisztrációhoz kötöttük a terasz látogatását. Félóránként 45 főt engedtünk fel, és az időpontok azonnal beteltek – aznap 720-an jártak a panoráma teraszon. Eddig több, mint ötezer látogatónk ment fel a kiállítás meglátogatása után a teraszra is. Valójában most csak egy próbaüzem van a terasznál. Megnézzük, hogy működik, mekkora az érdeklődés és később tervezzük majd egy nagyobb körnek megnyitni. Nagyon figyelünk a social médiában illetve az emailen a látogatói visszajelzésekre. Ahogy említettem, a látogatói élmény maximalizálása a célunk, a bejövő véleményeket mind kiértékeljük és mérlegeljük. 

A teraszon egy kávézó üzemel, milyen kínálattal?

Vannak friss sütemények, kávék, hideg üdítők.

Mikor várható, hogy a nagyközönség számára is megnyílik a panoráma terasz?

Tervezhetően a következő évben, 2024-ben.

Ekkor hosszabb lesz a nyitvatartási idő?

Erre még nem gondoltunk, egyelőre a múzeum nyitvatartásához igazoduk, annál egy órával később zár a terasz.

A panoráma terasz is a múzeum része?

Jelenleg igazából egy hármas múzeumi egységet akarunk kiemelni. az egyik az állandó kiállítás, a Pénz útja, a másik a Csodaszarvas szobor míg a harmadik a terasz. Ettől lesz teljes a látogatói élmény a Pénzmúzeumban. Ez így egy teljes, komplett múzeumi élmény. Mindig a végén érkeznek fel ide a látogatók, hogy azt a hatalmas élményt, a sok-sok tudást, amit a pénzügyekkel kapcsolatban megszereztek, a teraszon nyugodt körülmények között fel tudják dolgozni, megbeszélni.

Mikor újították fel az épületet?

2016-ban a Magyar Nemzeti Bank megvásárolta az épületet, majd a következő évtől átfogó felújítás indult, melynek fő célja az épület eredeti állapotának helyreállítása volt. Megújítása során elsődleges szempont volt az értékmentés, Sándy Gyula építészeti örökségének megóvása. A műemlék rekonstrukciójakor az építtető Magyar Nemzeti Bank nagy gondossággal járt el. A külső renoválás mellett nagy hangsúlyt fektettek a belső felújításra is: a többi között restaurálták a lépcsőházak különleges kidolgozású korlátait, a kovácsoltvas kilincsekkel díszített tölgyfa kapukat, és sikerült működő állapotban megőrizni az épületben található páternosztert is.

Legfrissebb

Macik mindenütt: új kiállítás nyílt a Blitz Galériában

A Margit körúti Blitz Galéria mindig izgalmas kiállításokkal csalogatja be a nézőket. A galéria tulajdonosa Kováts Lajos (aki a Noon Azaki művésznevet használja már...

Ne hagyja ki az erősemberek nemzetközi versenyét az Aquaworld Resortban Budapesten!

Tíz év után a Strongman Champions League, azaz az erősemberek Bajnokok Ligája április 27-én tér vissza hazánkba.A 12 fős létszámmal startoló versenyen 10 külföldi...