2024. május 21., kedd
19.3 C
Budapest

A szabó, aki az olasz stílust ötvözte az ázsiai munkamorállal Budán: interjú Béres Gézával

Egy igazi reneszánsz ember, aki hosszú utat járt be, mire megnyitotta saját szabászatát a Batthyány utcában. Azóta már az olaszok is hozzá járnak.

Béres Géza, a DRESS ME AND YOU alapítója olyan, mint egy Hemingway-regényhős. Bejárta a fél világot, volt már fent és lent, volt vendéglátós, multis, élt buddhisták között, üzletet alapított – és most öltönyöket szab a Vízivárosban. Stílusos üzlete kívülről a Batthyány utca egyik üde színfoltja, belépve pedig – akárcsak egy elit üzletben Olaszországban -, kávéval, csokival vagy proseccóval kínálnak, kedvesen segítenek eligazodni az anyagminták végtelen sorában. Hatalmas mosollyal és pozitív energiával.

Hogyan jut el valaki a multik világától a méretes szabóságig?

Zalaegerszegen születtem és vendéglátós végzettségű vagyok. Sokat vállalkoztam, éttermem is volt korábban Grazban. A szabóság onnan jött, hogy 25 évesen egy multinál dolgoztam, ahol öltönyben kellett járnom, majd a következőnél szintén. Kiutaztam Bangkokba, ahol két nap alatt megvarrtak nekem 5-6 öltönyt, olyan extrákkal, mint az izzadságfelszívó, vagy a nadrág derekánál egy gumicsík, hogy megtapadjon, nehezebben csússzon el az anyag. Amikor hazajöttem, a munkahelyemen mindenki megőrült az új öltönyökért. Kérdezték, honnan van, ők is ilyet akartak. Láttam, hogy ebben ott a piaci rés. Hoztam be anyagot, elvittem egy magyar szabóhoz, de az nem működött. Eldöntöttem, hogy majd csinálom én magam. A multis karrier után Bangkokban elvégeztem egy szabó iskolát, thaiul. Innen indult a szabóság.

Miért pont a Batthyány utca?

Egy kis, 9 négyzetméteres ruhajavító szalont vettem át elsőként itt, munkaerővel együtt. Majd felvettem pár embert, megtanítottam nekik az ázsiai munkamorált, majd kis lépésenként, többször költözve, mindig egy szinttel feljebb léptem. Lassan építettem fel a brandet, és nem is tervezek további bővítést, most jól érzem magam és rengeteg munkám van. A világ szinte minden tájáról voltak már vevőim, olaszok is járnak hozzám.

Említetted, hogy Bangkokban tanultad ki a szakmát. Bangkokról szerintem elsőre nem a menő öltönyök jutnak az eszünkbe.

Éltem ott egy buddhista kolostorban is. A buddhizmus által pedig kaptam egy olyan látásmódot, ami nem a problémára, hanem a feladat-megoldás kettősére fókuszál. Náluk olyan, hogy probléma, nem létezik, mert mindenben a feladatot látják. Ezáltal sokkal boldogabbak is, szinte mindig mosolyognak. Az ázsiai munkamorál, a munkához való hozzáállás, az alázat, precizitás, szorgalom és tisztelet olyannyira fontos, hogy a varrónőinknek is átadtam. Függetlenül attól, hogy egy nadrágfelhajtásáról vagy egy komplett öltönyről van szó, ez az, ami dominál. Az anyagok egy része szintén Ázsiából érkezik, főleg a selymek. A többi anyagot Olaszországból és Angliából szerzem be.

A munkamorál thai, de a stílus inkább a klasszikus vonal, ahogy nézem az elkészült öltönyöket.

A stílust Olaszországból hoztam, ahol szintén sokat voltam. Innen jön az elegancia, az anyagok és színek harmóniája, a minőség. Az üzletben is ezt adjuk tovább: a prosecco, a kézzel készült csokoládé és az olasz kávé a kedves kiszolgálással az olasz életérzést hivatott képviselni. A Dolce Vita itt van nálunk.

Nekem még nagymamám és nagypapám is járt szabóhoz, viszont az évek alatt szinte már a varrónők is eltűntek, nehéz jó szakembert találni. Te hogy látod, ennek mi az oka?

Megszűnt a szakmunkásképzés. Szinte alig van olyan hely, ahol elsajátíthatják ezt a szakmát. Nálam közel 1500 eurót keresnek a varrónők, és nem találok magyar munkást. Nem is jelentkeznek. Itt az a lényeg, hogy amikor valaki nálam dolgozik, akkor a munkájára teljes energiával oda tudjon figyelni, ne kelljen másodállást vállalnia a tisztességes megélhetéshez. Megfizetem az árát a minőségi munkának, és így minden sokkal nyugodtabban megy.

Gondolom a fast fashion üzletek megjelenése sem segített sokat.

Igen, sokan, ha öltönyt akarnak venni, elmennek a Zarába. A mi tevékenységünk ugyanakkor nemcsak a szabászatot, hanem a méretre igazítást is magában foglalja, tehát rendszeresen hoznak Hugo Boss, Gucci, Louis Vuitton, Michael Kors, Moncler darabokat igazításra, az ő háttérszabóságuk is vagyunk. Ennek az egyik oka a minőségi munka: itt az ujjrövidítést nem alulról, hanem vállból, felemelve végezzük, így alul tökéletesen megmarad a gomblyukazás. Az általunk készített öltönyöknél pedig 100 százalék garanciát adunk a munkákra. 1 év múlva is ingyen igazítjuk, akkor is, ha testalkatváltozás történt. Ez egy szolgáltatás.

Miről lehet felismerni egy jó öltönyt?

A jó öltöny arányos a testalkattal. Én 173 centi magas vagyok és széles a vállam, így egy 52-es méretű öltöny lehet jó rám – ami vállban jó. Annak viszont hosszú a karja és a teste is. Ha veszek egy konfekcióméretet, és azt rövidíteni kell mindkettőben, akkor nem lesz meg a 22 cm távolság a zsebtől a zakó aljáig, ami a minimum előírás. Tehát ha rám kell igazítani egy már megvásárolt öltönyt, akkor lehetnek elcsúszások, viszont ha rám szabják, akkor tökéletesen arányos lesz a testalkatommal.

Közben bejött valaki az üzletbe, akinek a jövő héten lesz az esküvője. Mi a helyzet ilyenkor? Kész lesz az öltöny?

4-5 hét, mire elkészül az öltöny. Olyan anyagokkal dolgozunk, amiket nem lehet megtalálni Magyarországon, és minimum 10 nap, mire beérkeznek. Több, mint 4000 különböző típusú kasmíranyagunk, 4500 féle inganyagunk és 400 féle bélésselymünk van, amiket meg kell rendelnünk. Minden tiszta, nincs keverve műszállal. Levesszük a méretet, kiválasztja az anyagot, megérkezik a szövet, majd elkezdődik a munka.

Milyen alkalmakra varratják az emberek az öltönyöket?

A COVID miatt nem volt két évig esküvői szezon, ez most beindult és jelentős részét teszi ki a forgalomnak. Vannak a nem konfekció méretű emberek, akiknek eleve csak a személyre szabott opció elérhető: csináltam már 80 centis és 260 kilós emberre is öltönyt, most pedig egy kerekesszékes megrendelőm van. Van, akinek a mindennapi munkájához kell, politikusok, ügyvédek, bankárok is az ügyfeleim. Készítünk női ruhákat is, de a fő irányvonal a férfi szabászat.

Ha valakinek fogalma sincs, mi állna neki jól, mit javasolsz?

Akinek igénye van rá, hogy az öltöny vásárlása mellett összerakjam az egész öltözékét, annak szívesen és ingyen elmondom, mi az, amivel jó párosítás, egészen a kiegészítőkig. Ez teljesen ingyenes szolgáltatás. Örülök neki, ha Magyarországon is kialakul az igény rá, hogy stílusosan öltözködjünk. Csak a törzsvevőimnek vállalok gardróbrendezést, de erre mostanában nincs is időm.

Miért jó itt, Budán?

Bármikor sétálhatok az utcán. Csend van és nyugalom. Az üzletben pedig Dolce Vita.

Legfrissebb

Budai pedagógusok Csíksomlyón

A Határtalanul program jóvoltából budai tanárok is eljutottak a híres csíksomlyói búcsúra. A pünkösdszombati esős reggel ellenére az idei búcsús nagymisére is több százezren érkeztek a...

Mediterrán életérzés keleti fürdőkultúrával: új nyári ajánlatokkal várja vendégeit a Spirit

Még nincs elkésve, ha nem foglalta le a nyaralást: a Spirit nyári ajánlataival belföldön is úgy pihenhet az édes semmittevés jegyében, mintha elutazna egy...