2024. május 17., péntek
11.7 C
Budapest

Dán oroszlán is őrzi társaival a Lánchidat Budán

Egy hónapon keresztül egy ötödik oroszlán is őrzi majd a Lánchidat. A legóból készült monumentális alkotás november végéig marad a Clark Ádám téren.

Csütörtökön reggel egy titokzatos oroszlán tűnt fel a Lánchíd pesti hídfőjén. A különleges szobor délután került át végleges helyére a Clark Ádám térre, egy hatalmas daru segítségével.

„Ezentúl egy ötödik oroszlán is segít majd éjszakára az alagútba húzni a Lánchidat” – ezzel viccelődött Budapest főépítésze, amikor a LEGO oroszlán a helyére került. Erő Zoltán kitért arra is, hogy Budapest első számú műemléke, a Lánchíd a legnagyobb magyar kezdeményezésére, egy osztrák főherceg és egy görög bankár segítségével, skót és angol mérnökök tervei alapján épült meg. “Ebbe a nemzetközi együttműködésbe egy dán oroszlán simán belefér” – tette hozzá.

Az ötödik lánchídi oroszlánt a világ 27 hivatalos LEGO® építőmesterének egyike, Dóczy Balázs modellezte és tervezte meg. Nevéhez már több, kockákból megépített magyarországi nevezetesség és épület kapcsolódik – a többi között a Lánchíd vagy a Zeneakadémia makettje.

Az összeállításhoz szintenként készített térképet a tervező, ezek segítségével rakta össze a szobrot 560 óra alatt a több mint 80 önkéntes, köztük Puskár Anett, a Lánchíd felújítását végző A-Híd Zrt. kommunikációs vezetője. Anett arról is beszélt, mi volt a céljuk a műalkotással: „A kezdetektől éreztük, hogy az oroszlánszobrok sorsát és restaurálásuk állomásait kitüntetett érdeklődéssel kíséri a közvélemény. A Lánchíd teljes lezárása a végéhez közeledik, kollégáink most is intenzíven dolgoznak a hídon, de közben mindvégig figyeltünk arra, hogy a szobrok megújulásának bemutatásával az egész hídfelújítást közelebb hozzuk az emberekhez.

A kommunikációs vezető azt is elmondta, hogy az építéshez a kőoroszlánok 3D-s szkennelésére is szükség volt, ezért a jövőben ez a digitális információ is rendelkezésre áll majd róluk.

A projekt az A-Híd Zrt., a BKK Budapesti Közlekedési Központ Zrt., a Budapest Brand
Nonprofit Zrt. és a LEGO Hungária Kft. együttműködésében valósult meg. A műemlék
oroszlánok új társa 850.000 ezer LEGO kockából épült meg, amelyek súlya 1300 kiló, ehhez jön még a fémalap és -váz, ami még 1500 kilót tesz ki. Minden másban az eredeti kőszobor pontos mása a legóoroszlán, vagyis 5,80 méter hosszú, 1,70 méter széles és 2,45 méter magas. A darabjait speciális ragasztó fogja össze, a szobrot belülről fémváz és legóból készült támfalak támasztják alá. Bár az alkotás homokszínű, a készítők azt is elárulták, hogy belül színes kockákat is használtak. És természetesen, ahogy az eredeti kőállatoknak, a LEGO oroszlánnak is van nyelve.

Az eredeti szobrok visszaköltöztek gránittalapzatukra, de a posztamensekre ezután sem lehet majd felmászni, így megérinteni sem lehet őket a jövőben. A LEGO kockákból megépített oroszlánhoz viszont közel juthatnak az érdeklődők, megtekinthetnek minden apró részletet. A Clark Ádám téren őrködő LEGO oroszlán várhatóan november végéig várja a kicsiket és nagyokat.

Legfrissebb

Budán csaptak össze a média dolgozói az Arany Glóbuszon

Már 16. alkalommal szervezték meg az Arany Glóbusz médiakupát. Idén először, a Kodolányi János Egyetem budai kampuszán csaptak össze a kommunikáció területén dolgozók csapatai. Mindenkinek...

Turisztikai ügynökség: 2024 rekordév lehet az első negyedéves számok alapján

Az év első három hónapjában 7,1 millió vendégéjszakát könyvelhettek el a magyarországi szálláshelyek, amely 14 százalékkal haladta meg a tavalyi negyedéves számokat. A Magyar...