2024. július 27., szombat
23.7 C
Budapest

Margit körút: az ismeretlen ismerős

A magyar kultúra napja alkalmából rendhagyó helytörténet sétát vezetett Őrsi Gergely polgármester.

A hűvös idő ellenére körülbelül negyvenen vettek részt a Margit körút – az ismeretlen ismerős helytörténeti séta útvonalát követő, de a jeles nap miatt kibővített vezetésen.

A Mansfeld Péter parki indulás előtt kérdésünkre többen elmondták, hogy először vesznek részt a polgármester úr vezette sétán. Voltak, akik már bejárták vele a kerület több szegletét és érdekes volt hallani, hogy volt aki Csepelről jött el, mert hallotta, hogy a séták nagyon érdekesek.

A parkból gyönyörű kilátás nyílik a városra, a Parlamentre, a Lánchídra és a Citadellára. Őrsi Gergely először a parkról mesélt. Korábban a Veronika kápolna állt itt, amit a török kiűzésé után a betelepülő sváb lakosság épített, 1690 körül. A második világháborúban megsérült, ezért lebontották.

A parkból a Gül Baba utcán sétált le a lelkes és érdeklődő csapat. Az egyik legmeredekebb kerületi utca egy másik érdekessége, és ebben egyedülálló, hogy szemétszállító autók nem járnak erre, aminek az az oka, hogy nem szeretnék rontani a látványt a házak elé kitett kukákkal. A lakóknak az utca alján lévő nagyméretű tárolóba kell levinniük a háztartási hulladékot.

Az utca alján elhaladtunk a volt CEU épület, a Koreai Kulturális Központ előtt. Itt a koreai kiállításokon és programokon kívül a kerületet bemutató tárlatokat is rendeznek.

A Lukács fürdőnél megtudtuk, hogy a jelenleg nem működő Király fürdő innen kapja a vizet – a mostani időszakban is, mivel, ha nem kapna, a páratartalom csökkenése miatt a kupola összeomlana. A Lukács fürdő területén és környékén már nagyon régóta hasznosították a feltörő melegvíz energiáját, elsősorban a lőporgyártásban és a gabonaőrlésben, de fürdő is volt itt már a török korban, sőt korábban is.

1895-re magánberuházásban létrehoztak egy a mai wellness hotelekhez hasonlító komplexumot, ami ténylegesen a gyógyítást, a felfrissülést és az üdülést szolgálta.

A Kultúra napja alkalmából megálltunk Áprily Lajos és Jékely Zoltán emléktáblájánál is, ahol Őrsi Gergely elmesélte, hogy Péterfy Bori, a népszerű énekesnő dédnagyapja illetve nagyapja volt a két költő.

A nagyon érdekes és informatív séta egyik érdekes állomása volt az 1938-ban, Bauhaus stílusban épült, úgynevezett “Dugattyúsház” a Margit körút 15-17 szám alatt. Az elnevezést a ház a liftjei miatt kapta. Az épület egy építészeti műremek, a lépcsőháza gyönyörű, de még a kapucsengő betűtípusa is a stílust idézi.

A sok látnivaló miatt, a résztvevők nagy örömére a tervezettnél hosszabb séta egyik utolsó állomása volt a korábbi pártházhoz tartozó bunker. Az 1952-ben épült MDP (Magyar Dolgozók Pártja) székház ma a kerületi Önkormányzatnak ad otthont. Őrsi Gergely elmondta, hogy a bunkert rendeltetésszerűén soha nem használták, és az utóbbi időben raktárként hasznosították. A mostani séta résztvevői voltak az első látogatói, pár napja ürítették ki az Önkormányzat dolgozói. A tervek szerint valószínűleg helytörténeti állandó kiállítás helyszíne lesz a jövőben.

A résztvevőket a több, mint kétórás séta után forró teával várták az Önkormányzat épületében, ahol kedvezményes áron meg lehetett vásárolni a kerületet bemutató “Volt egyszer Budán” című helytörténeti album első kötetét. A második kötet még ebben a félévben megjelenik.

Legfrissebb

Színházban és gasztronómiában is otthon van a BudaPasta alapítója

Endrődy Krisztián a Jordán Tamás alapította szombathelyi Weöres Sándor Színháznak volt hosszú ideig oszlopos tagja, de gyakran láthattuk televíziós produkciókban is. Pár évvel ezelőtt...

Soha ennyien nem nyaraltak Magyarországon, mint idén

Az első 200 napban és a vakáció kezdete óta is több vendéget fogadtak a szálláshelyek, mint a tavalyi rekordévben. Az év első kétszáz napjában a...