2024. július 27., szombat
23.7 C
Budapest

Hallott már az ezer álom falujáról? Egy új könyvből megismerheti!

A könyvet nem csak turistáknak, hanem minden olyan fiatalnak és idősebbnek ajánlják, akik többet szeretnének megtudni a Zemplén ékszerdobozáról.

A Hejce, az ezer álom faluja című útikönyvet Budapesten, a Stefánia Palotában mutatták be, Dr. Kiss Róbert Richard, Prima Primissima díjas turisztikai szakújságíró közreműködésével, aki már szinte hazajár a településre.

A bemutatón elhangzott, hogy a természeti és épített örökség mellett már 30 éve egy alkotótábornak is otthont ad a község. A helyi hagyományok, látványosságok bemutatásának céljából készült el a kötet, amelyet nem csak turistáknak, hanem minden olyan fiatalnak és idősebbnek ajánlanak, akik többet szeretnének megtudni Hejcéről.

A Quercus Egyesület elnöke, Kulcsár József már több évvel ezelőtt felfigyelt a falura és nem titkolt célja, hogy az egész világgal megismertesse, micsoda kincseket lehet találni Hejcén. A bemutató után vele beszélgettünk.

Hogyan született meg az ötlet, hogy kellene Hejcéről egy útikönyvet írni?

Északkelet-Magyarország tele van gyöngyszemekkel, Hejce pedig nem csak hogy egy közülük, de az egyik legszebb is. Az online világban élünk, a legtöbb tartalom is így jelenik meg, de mi most egy olyan értéket szerettünk volna létrehozni, ami nyomtatott formában mutatja be Hejce szépségeit és kiemelkedik a többi útikönyv közül. Úgy gondolom, sikerült.

A zsákfalu tele van természeti csodákkal és épített örökséggel. Mit érdemes megnézni annak, aki ellátogat ide?

Érdemes legalább 2 napra eljönni, hiszen annyi mindent láthatnak! Az országban szerintem nincs még egy olyan település, ahol egy 30 kilométeres körzetben két vár is található. Körülbelül 8 kilométerre van Regéc, és közel van Boldogkőváralja is. Ez egy háromszázötven fős település 800-900 éves történelemmel. Hatszáz éves temploma van, amelyet annak idején kőfallal vettek körbe, afféle erődítményt építettek köré. Van itt egy Eszterházy-kastély is, a Borsó-hegyen pedig egy remek kilátóval és emlékmű várja a látogatókat. A hegy egy repülőgép baleset helyszíne volt: 2006. január 19-én a szlovák légierő An–24-es repülőgépe, 43 emberrel a fedélzeten, műszaki okok miatt lezuhant, a fákat egy 800-szor 40 méteres sávban letarolva. A tragédia helyszínén 42 kopjafa állít emléket a tragédia áldozatainak, a település központjában pedig egy szobor is tiszteleg előttük.

Mit együnk Hejcén?

Hejcén félelmetesen jó sárgabaracklekvárt lehet kóstolni és persze pálinkájuk is van a helyieknek. A könyvben pedig bemutatunk recepteket is, amiket a helyi étteremben ki lehet próbálni, aztán otthon szépen megfőzni. Azok sem fognak csalódni, akik szeretik a hasukat, az ide látogatók mindig kiemlik a finom ételeket is.

Legfrissebb

Színházban és gasztronómiában is otthon van a BudaPasta alapítója

Endrődy Krisztián a Jordán Tamás alapította szombathelyi Weöres Sándor Színháznak volt hosszú ideig oszlopos tagja, de gyakran láthattuk televíziós produkciókban is. Pár évvel ezelőtt...

Soha ennyien nem nyaraltak Magyarországon, mint idén

Az első 200 napban és a vakáció kezdete óta is több vendéget fogadtak a szálláshelyek, mint a tavalyi rekordévben. Az év első kétszáz napjában a...