2024. július 27., szombat
23.7 C
Budapest

Iparművészek töltötték meg a Klebelsberg Kultúrkúriát az adventi vásárra

Gyönyörű tárgyak várták a vevőket, a hazai iparművészek egyedi alkotásait kínálták eladásra.

A különleges adventi vásárt a Rearticon Iparművészeti Egyesület szervezte. Volt minden, amire a művészetet kedvelők vágyhatnak: ékszerek, nemezből készült tárgyak, kerámia-, üveg- és textilművészek alkotásai és különleges régiségeket bemutató könyvsorozat is feltűnt az ajándékötletek között.

A kiállítás szervezőjével, a Rearticon Egyesület vezetőjével, Szöllősi Anna Ritával beszélgettünk.

Hol lehet még az ünnepek előtt megvásárolni ezeket a különleges tárgyakat?

A Várkert Bazárban az elkövetkező három hétvégén szintén bemutatkozunk hasonló kínálattal. A Rearticont kifejezetten azért alapítottuk, hogy pályázni tudjunk hasonló eseményeken való részvételre. Szerencsére már nagyon sok sikeres vásáron vagyunk túl.

A vásáron mindenki a saját alkotásait árulja?

Igen és ez kuriózum, ezt Magyarországon találták ki, az 1800-as években, az Iparművészeti Múzeumban. Onnan ered a hagyomány. A művészek hozzák a saját dolgaikat, így velük is lehet beszélgetni és közvetlenül tőlük, barátságosabb áron lehet megvenni a tárgyakat, sőt alkudni is lehet.

Ön milyen alkotásokat készít?

Én eredetileg divattervező iparművész vagyok. Iránban éltem hat évig és amikor odaköltöztünk a családommal, ezt a munkámat nem tudtam folytatni, mert nem lehet otthon csinálni, ahhoz kell egy komoly varroda, és hát vásárlóközönség. Ott szerettem bele a perzsa-nomád ékszerekbe, elkezdtem őket gyűjteni és azokból én készítettem nomád ékszereket a saját stílusomban.

A vásáron megkérdeztünk néhány művészt is a portékájukról.

Faragó István különleges 118×124 milliméteres könyvekből készített egy immár 58 kiadványból álló, és tovább bővülő gyönyörű sorozatot. A kiadványok 1945 előtti, régi tárgyakról szólnak, és a tárgykultúrát próbálják megismertetni az érdeklődőkkel. A tartalmat, illetve a képeket szakértőkkel ellenőriztetik, de a gyűjtők is szoktak segíteni hasznos információkkal.

“Ez egy olyan sorozat, mint amikor az építész felépíti a saját házát. Könyvtervező vagyok és eljött az idő, amikor már nem a megrendelőkre akartam hallgatni, hanem megalkotni az ideálisat és ezek képviselik ezt az elvet” – mondta az ötletgazda. A kiadványokat néhány könyvesboltban, illetve múzeum shopokban lehet megvenni.

Nemezeket lehet kicsit másképp is készíteni. Boros Anikó a klasszikus gyapjúhoz selymet is kever, összeházasítja őket, s így kap egy nagyon érdekes anyagot.

“A selyemrostot szétnyitom az asztalon, és akkor egy keresztirányú réteggel rakom meg, gyapjúval finoman, nagyon vékonyan. A tetejére is teszek egy széthúzott selyemrostot, majd egy kicsit megnemezelem, hogy összeálljon, és az ujjaim hegyével szétnyitom ezeket a lyukakat. Ahogy zsugorodik a gyapjú, szépen nyílnak”. Ő is főleg vásárokon szokott árulni, de tanfolyamokat is tart.

Az egyik standon vörös- és sárgarézből készült tárgyakat kínált a Pilisszentivánon élő B. Horváth Brigitta. Mint elmondta, szívesen lát mindenkit a műhelyében, illetve különböző vásárokon lehet találkozni vele és az alkotásaival.

Legfrissebb

Színházban és gasztronómiában is otthon van a BudaPasta alapítója

Endrődy Krisztián a Jordán Tamás alapította szombathelyi Weöres Sándor Színháznak volt hosszú ideig oszlopos tagja, de gyakran láthattuk televíziós produkciókban is. Pár évvel ezelőtt...

Soha ennyien nem nyaraltak Magyarországon, mint idén

Az első 200 napban és a vakáció kezdete óta is több vendéget fogadtak a szálláshelyek, mint a tavalyi rekordévben. Az év első kétszáz napjában a...