2024. május 18., szombat
22.3 C
Budapest

Közel hozzák a művészetet: bemutatjuk a budai Képezőt!

Sokszínű művészeti élet kicsiknek, nagyoknak – ezt ígéri a Képező, a Keleti Károly utcában.

A Képezőt három barátnő hívta életre, akiknek eltökélt célja, hogy a művészet felszabadító erejét fogyaszthatóvá és értelmezhetővé tegyék. Képzőművészet alapú foglalkozásokat, előadásokat tartanak, kiállításokat, összművészeti programokat szerveznek a kreatív műhelyben.

“Elkötelezetten hisszük, hogy a képzőművészetnek kiemelkedő szerepe van az emberek életében. Azt gondoljuk, hogy életünk gazdagabb, mélyebb, színesebb lesz, ha képzőművészeti alkotásokat látunk és elmélyedünk bennük” – állítják, és hitvallásukként ez a tevékenységeikben is megjelenik.

A folyamatosan aktív műhely egyik tulajdonosával Bada Évával beszélgettünk.


Hárman vannak tulajdonosok, bemutatná a csapatot?

Régóta vagyunk barátnők Pénzes Borókával és Csiszár Beatrixszal. Mindhárman korábban a Magyar Nemzeti Galériában és a Szépművészeti Múzeumban dolgoztunk, külsős tárlatvezetőként, múzeumpedagógusként, illetve Boróka közel 14 évet művészeti rendezvények szervezőjeként.

Mikor találták ki a Képezőt?

Körülbelül öt éve gondoltuk úgy, hogy létrehozunk egy képzőművészet alapú oktatási programot, amit elneveztük Képezőnek. Ezzel jártunk különböző iskolákba és az volt a célunk, hogy a képzőművészetet, mint eszközt, bevonjuk az oktatásba. Általános iskola első osztályától egészen érettségiző korig szólnak ezek a foglalkozások.  A Képező által népszerűsítjük a képzőművészetet, élményszerű foglalkozásban részesülnek a résztvevők és egy hidat képezünk az iskolák és a múzeumok közé. Aztán arra gondoltunk, milyen jó lenne, ha nem csak mi járnánk ki az iskolákba, hanem lenne egy hely, ahol fogadhatjuk a gyerekeket, sőt akár ki is bővíthetnénk a célcsoportunkat és felnőtteknek is tarthatnánk foglakozásokat, képzőművészet alapú programokat. Ezért nyitottuk meg a Képező galériánkat.

Hogyan sikerült megtalálni a mostani bázisukat?

A Margit-negyed kiírt egy pályázatot, amin belül mi 2021-ben megpályáztuk ezt a helyiséget. Kulturális tevékenység céljából szerettük volna felújítani és hosszú távra bérelni. Ez egy rossz állapotban lévő, majdnem tíz éve használaton kívüli, nagyon leromlott 120 négyzetméteres helyiség volt. Miután gyönyörűen felújítottuk, és eredeti állapotra visszaállítottunk a homlokzatot, 2021 szeptemberében megnyitottunk. 

Nagyon sokszínű program zajlik a Képezőben, mondana erről néhány szót?

Délutánonként tehetséggondozó foglalkozásokat és szakköröket tartunk, délelőtt pedig iskolás és óvodás csoportok jönnek hozzánk. Esténként felnőtteknek szervezünk programokat, művészetterápiát, művészettörténeti előadást, mesefoglalkozást. Projektgalériaként is működünk és a szép nagy terünket igyekszünk kihasználni. Időszaki kiállításokat rendezünk, melyeket havonta megújítunk. Izgalmas tematikájú kiállításokat fogadunk be, és az elsődleges célunk, hogy ezeket a kortárs képzőművészeti alkotásokat edukációs céllal tudjuk használni. Mindezek mellett vannak ArtKoffer és KépezőKoffer foglalkozásaink is.

ArtKoffer, izgalmasan hangzik. Ez mit takar?

Igen, ezek művészeti bőröndök – 1-1 nemzetközi vagy hazai ismert alkotónak az életét és emblematikus alkotásait mutatják be. Az ArtKoffer egy művészeti bőrönd, tele csodákkal és meglepetésekkel. Ha kinyílik, feltárul belőle egy alkotó élete és művei. Kicsit olyan, mint egy utazó színház, vagy egy pop-up kiállítás. Az ArtKoffer foglalkozásokon olyan témákat dolgozunk fel egy-egy képzőművész életén keresztül, melyekhez a gyerekek kapcsolódni tudnak, amely izgalmas, meghökkentő, vicces, inspiráló, tanulságos, de mindenekelőtt “művészi”. Az ArtKofferek hétköznapi témákat, kortárs problémákat járnak körül. Nem pusztán művészettörténeti ismereteket, hanem egy látásmódot közvetítenek, miközben képességeket és készségeket fejlesztenek.

Kikről vannak ArtKofferjeik?

A többi között Pablo Picasso-ról, Claude Monet-ről, Vincent van Gogh-ról, Frida Kahlo-ról, magyar művészekről is – Szinyei Merséről, Csontváryról, Munkácsyról. Összesen 13 ArtKofferünk illetve 13 KépezőKofferünk van. A KépezőKofferek abban különböznek az ArtKofferektől, hogy bár ezekben is egy-egy művész életét járjuk körül, de ezek kapcsolódnak a NAT-hoz, (Nemzeti Alap Tanterv), különböző tantárgyakhoz, a történelemhez, az irodalomhoz, természetismerethez, a biológiához. Például Picassón keresztül tanulunk a spanyol polgárháborúról, vagy a kicsik Monet festészetén keresztül megismerhetik a napszakokat, évszakokat, azok jellemzőit. Ami nagyon fontos, hogy mind a két foglalkozáshoz tartoznak alkotó foglalkozások, amikor egymással össze nem hasonlítható műveket hoznak létre a gyerekek és ezért garantált a sikerélmény számukra. 3D-ben is alkotunk, többféle technikával, eszközzel, és anyaggal dolgozunk, amelyek benne vannak a bőröndökben.

Milyen más programjaik vannak még a Képezőben?

Kedden, szerdán és csütörtökön van egy ingyenes tehetséggondozó sorozatunk, három korosztály számára – harmadik-negyedik osztályosok, hetedik-nyolcadik osztályosok és gimnázium 9-10. osztályosok részére. Féléven keresztül minden héten egyszer jönnek el, és minden foglalkozáson más és más művészeti stílussal ismerkedhetnek meg. Elkezdjük az impresszionizmustól és haladunk napjainkig, a kortárs képzőművészetig. Alkalmanként körülbelül félórás interaktív előadást egy másfél órás alkotó foglalkozás követ, ahol festenek, kollázsolnak vagy éppen 3D-s alkotásokat készítenek. Vannak szakköreink, 6-12 éves korú gyerekeknek – magyar és minden második héten angol nyelven, péntekenként, amiket egy festőművész, Kusovszky Bea tart. Havonta egyszer csütörtökönként felnőtteknek szóló programsorozatunk van, Bán Blanka művészettörténésszel, a Művészetről könnyedén címmel – ahol a mostani alkalommal Pablo Picassoról lesz szó. Gondolunk a cégekre is, akiknek “well being” illetve fejlesztő foglalkozásokat nyújtunk, amely során, ugyanúgy a képzőművészetet, mint eszközt vonjuk be. Hisszük, hogy a képzőművészetnek pozitív hatása lehet a cégek életében is. Egyrészt esztétikai élményt nyújt, szellemileg, lelkileg feltölt, fejleszti a kreativitást, empátiás és kommunikációs készséget és akár a csapatdinamikát is. A képzőművészetet jó szívvel ajánljuk minden korosztálynak, kicsiknek és nagyoknak, továbbá iskoláknak, cégeknek, baráti társaságoknak. Egyszóval, mindenkit várunk szeretettel a Képezőben!

Legfrissebb

Mediterrán életérzés keleti fürdőkultúrával: új nyári ajánlatokkal várja vendégeit a Spirit

Még nincs elkésve, ha nem foglalta le a nyaralást: a Spirit nyári ajánlataival belföldön is úgy pihenhet az édes semmittevés jegyében, mintha elutazna egy...

Budán csaptak össze a média dolgozói az Arany Glóbuszon

Már 16. alkalommal szervezték meg az Arany Glóbusz médiakupát. Idén először, a Kodolányi János Egyetem budai kampuszán csaptak össze a kommunikáció területén dolgozók csapatai. Mindenkinek...